Veľa ľudí považuje za súčasť svojej rodiny domáce zvieratko, psa. Delia sa s ním nielen o pohovku, ale aj o posteľ. Do akej miery je to zdravé a vplýva to na kvalitu vášho spánku, o tom sa dá neustále polemizovať. No v jednom sa všetci zhodneme. Keď pes v posteli, tak rozhodne bez parazitov. Ako s nimi zatočiť a byť si na 100% istí, že sme voči nim chránení?

To, že pes v posteli vplýva na kvalitu nášho spánku, vedci potvrdili. Nielenže vás počas spánku môže budiť zvukmi, ale zanášajú do postele rôzne nečistoty a parazity sídliace na jeho tele. Pravidelné šampónovanie nestačí. Nemyslite si, že pokiaľ parazity nevidíte voľne okom, na psovi nie sú! Blchy viditeľné na psovi tvoria 5% populácie. Až 95% pri tom tvoria vývojové štádiá, teda vajíčka, larvy a kukly, ktorými je doslova zamorená celá vaša domácnosť – koberce, sedačky, deky alebo koterec vášho psa. Nezúfajte! Pomôcť si môžete hneď niekoľkými spôsobmi.

Účinný boj proti votrelcom

Na udržanie zdravia našich domácich miláčikov máme hneď niekoľko pomocníkov. Dôležitá je pravidelná vakcinácia a odčervovanie, ale i správne zvolená ochrana pred kliešťami a blchami. Nielen že sú kliešte na pohľad nevábne, ale dokážu spôsobiť nepeknú šarapatu v organizme nášho brechajúceho kamaráta. Babezióza, lymská borelióza a ehrlichióza sú najčastejšie psie ochorenia, ktoré môžu spôsobiť trvalé poškodenie vnútorných orgánov a dokonca aj smrť. Na internete, v petshopoch a u veterinárov nájdete rôzne prípravky v podobe sprejov, pipiet, obojkov či najnovšie i žuvacích tabliet. Poďme si teda poporiadku vysvetliť ich využitie a povedať si ich za a proti.na pohovce

Ako s nimi zatočiť?

Spot on prípravky (pipety aplikujúce sa na krk psa) patria k najobľúbenejšej forme prevencie pred parazitmi. Ich účinnosť je však len 4 týždne, niekedy aj menej. Navyše sa niektoré z nich môžu po namočení sa psíka zmyť a stratiť tak účinok.

Novinkou je žuvacia tableta, ktorá funguje proti blchám a kliešťom po dobu 12 týždňov. Tableta pôsobí zvnútra von a teda je pre psíka, ale aj pre ľudí zdravotne nezávadná, no pre parazity smrteľná. Tableta totiž obsahuje účinnú látku, ktorá spoľahlivo likviduje parazity a to už po 2 hodinách po aplikácií. Je bezpečná aj pre fenky v reprodukcii. Bez obáv sa môžete s vaším psíkom hrať a túliť sa aj v posteli.

K účinným preparátom patria i antiparazitárne obojky, ktoré na rozdiel od spot on­ov majú dlhodobý účinok. Účinné látky sa uvoľňujú postupne, takže obojok tak ochráni počas celej sezóny. Ako dobrý ochranca sa preukázal napríklad obojok Scalibor Protectorband, ktorý chráni vášho psa hneď štvornásobne – proti kliešťom, blchám, komárom a pakomárom až po dobu 4 – 6 mesiacov. „Ošuchávaním sa“ obojka o kožu sa uvoľňuje účinná látka, ktorá sa vstrebáva do kože, kde zotrváva a chráni tak psa pred útokom parazitov. Navyše je odolný voči vode a pri jeho nosení nedochádza k nežiaducim účinkom.

krabicka_obojek