Rýchle tempo, honba za úspechom, peniazmi, krásou, majetkom. Asi takto v skratke by sa dal charakterizovať väčšinový trend dneška.

Ale čo naozaj potrebujeme? Je pravdou, že to, po čom túžime, nás naozaj urobí šťastnými? Nie sú niektoré z našich potrieb len pseudopotrebami, ktorých naplnením by sme sa práve naopak mohli istým spôsobom ochudobniť, sklamať alebo prinajlepšom nikam neposunúť? A čo tak sa od prebytočných túžob, prianí a potrieb oslobodiť?

Aj takýto typ úvahy má v sebe zakomponovanú myšlienku zjednodušenia života. Minimalizmus, ako životný štýl, sa postupne dostáva do povedomia aj u nás na Slovensku, no väčšinou sa rady ako začať minimalisticky žiť zdržiavajú len v materiálnej rovine. Teda, vyhoďte polovicu šatníka, nerobte si zbytočné zásoby, pri nakupovaní stavte na kvalitu a nie na kvantitu a podobne. No čo sa tak konečne dopracovať aj do roviny emócií, vzťahov, cieľov a túžob? Pretože ak si upraceme v byte, mali by sme si upratať aj v sebe. Dokonca by sa to zišlo ešte skôr ako sa pustíme do triedenia šatníkov a vyhadzovania starých harabúrd.

V takom prípade sa ale potrebujeme naozaj dokonale poznať. Na základe predošlých skúseností utriediť, čo nám škodí a čo na druhej strane dáva nášmu životu zmysel. Nie je to jednoduchá cesta, keďže počas tohto procesu narážame aj na vlastné slabosti a chyby. Mali by sme sa zároveň vedieť oslobodiť od šumu okolia, ktoré nám vtláča, čo si myslieť, čo mať a čo robiť, aby ste boli správnym mužom, ženou, zamestnancom, partnerom, rodičom… Neexistuje však jediná šablóna ako žiť. Preto neexistuje ani jednotný návod, ako sa minimalistom stať. My musíme vedieť, čo nás napĺňa a čoho sa treba jednoducho zbaviť.

Po náročnom procese identifikovania životných bŕzd a duševného neporiadku nasleduje fáza vyhadzovania. Tak sa nebojme a likvidujme všetky negatívne myšlienky, nenaplnené ciele a ašpirácie, deštruktívne vzťahy, neproduktívne narábanie s časom, pocity krivdy, závisť, zlosť…

Nie, po tomto upratovaní nezostane úplné prázdno. Objaví sa však voľný priestor na slobodné nadýchnutie, vnímanie sveta sa zostrí a konečne sa môžeme sústrediť na to, čo má zmysel.

Autor: Ivi

Foto: Pinterest