Určite poznáte tie nekonečné dni, keď váš partner nemá náladu, urazí sa za každú hlúposť, nedá sa mu nič povedať a radšej sa mu celkovo vyhýbate. Prečo sa inak pozorný muž mení z času na čas na neznesiteľné monštrum? Dá sa na to pripraviť?

Niektorí doktori sa domnievajú, že hladina hormónov sa u mužov líši vzhľadom k ročnému obdobiu. Testosterón sa im podľa niekoľkých škandinávskych výskumov začne dvíhať v lete a na jeseň dosiahne svoje maximum. Pripisujú to napríklad erupciám na Slnku, letným tréningom či prírastkom hmotnosti v zimnom období. My, ženy, to i bez predchádzajúcich výskumov a meraní pripisujeme dĺžke našich sukní a nohavíc, prípadne veľkosti výstrihu, ktoré sa vzhľadom k počasiu v rôznych ročných obdobiach menia.

Slovenský vedec Doc. Peter Celec svojimi výskumami zistil, že v priebehu mesiaca hladina hormónov u mužov kolíše ešte viac ako u žien. Najvyššiu hodnotu testosterónu majú muži osemnásty deň v priebehu tridsaťdňového cyklu. Síce sa tieto lunárne hormonálne zmeny neprejavujú fyziologicky ako krvácanie u žien, podobne však môžeme i u mužov sledovať zmeny nálad. Skúste si vytvoriť menštruačný kalendár svojho partnera. Mesiac čo mesiac si značte, kedy je doslova neznesiteľný a časom už budete na jeho ďalšie „krámy“ pripravená. :)

 

Zdroj: popsci.com, YouTube | Foto: pixabay.com