Všetci vieme, že slovenské platy sú zaplakania hodné, pričom minimálna mzda v hodnote 480 eur je fakt výsmech. Vedeli ste však o tom, že väčšina kňazov nezarobí ani toľko? Avšak ak by sme sa nad tým hlbšie zamysleli, nie je to vlastne až tak pravda.

Na prvý pohľad je číslo 310,64 eur naozaj šokujúce. Áno, presne táto suma predstavuje najnižší hrubý mesačný príjem slovenského farára. Avšak táto položka rastie spolu s dĺžkou kňazovho slúženia, pričom existuje až 11 platových stupňov. Ten najvyšší síce siaha k 788,60 eurám, no duchovný ho môže dostať len po 30 rokoch.

Na jednej strane si človek povie, že je takáto výplata strašne nízka. Na druhe strane sa následne opýta – a na čo by boli vlastne kňazovi väčšie peniaze, keď väčšinu jeho životnej réžie platí cirkev a veci, na ktoré utrácajú bežní smrteľníci, on i tak k šťastiu nepotrebuje? A potom je tu ešte ďalší háčik hodný zamyslenia.

Ak ste už niekedy s kňazom riešili svadbu, pohreb či len obyčajnú svätú omšu, nedali ste mu za túto službu žiadne peniaze? Myslíme, že všetci vieme, aká je odpoveď. A okrem toho tu máme napríkad ešte náboženstvá a iné aktivity, v rámci ktorých sa kňazi zvyknú realizovať. Koniec-koncov sa teda naši farári nemajú až tak zle, ako to na prvý pohľad môže vyzerať. Alebo máte iný názor? Podeľte sa s nami oň na našom Facebooku pod týmto článkom.

Zdroj: Pluska.sk | Foto: depositphotos.com