Každá z nás to veľmi dobre pozná. V obchode nájdeme brutálne dobré plavky a nevieme sa dočkať, kedy konečne na teplomere zasvieti viac ako dvadsať stupňov. Bohužiaľ, väčšinou sa vytešujeme krátko a po sezóne mieria opotrebované plavky rovno do koša. Vďaka týmto trikom sa však naučíte, ako nedávať vašim plavkám predčasné ,,zbohom“!

Slnko, chlórová voda, piesok či časté pranie. Všetky tieto faktory dávajú našim plavkám poriadne zabrať, a tak ich so smútkom vyhadzujeme po jednej či dvoch sezónach. Samozrejme, najspoľahlivejším trikom je investovať do kvalitných plaviek, no ani tie sa nedajú nosiť stále, a tak väčšina z nás volí aj lacnejší variant, ktorý ponúka každý známy reťazec s oblečením. Kvalitné, nekvalitné, takto si ich udržíte ako nové!

Pred prvým použitím

Skôr, ako sa po prvýkrát vyberiete hviezdiť na pláž v nových plavkách, preperte ich vo vlažnej vode. Ideálne je použiť jemné mydlo určené na ručné pranie. Dobrou voľbou sú aj prírodné mydlá, určite sa však vyhnite klasickému prášku či sprchovým gélom.

Aby ste čo najviac obmedzili blednutie farieb, pred prvým použitím operte plavky v octovej vode, ktorá neponičí tkaniny, ale pomôže zachovať farby, takže budú ďalej sýte a žiarivé. Stačí, keď napustíte umývadlo vlažnou vodou, do ktorej pridáte lyžicu jablčného alebo vínneho octu. Plavky nechajte namočené v octovej vode približne 30 minút, následne ich jemne premasírujte prstami a vytiahnite. Nikdy ich nežmýkajte, iba z nich jemne vytlačte prebytočnú vodu.

Po kúpaní

Najväčší vplyv na výdrž vašich plaviek má to, ako sa o ne staráte bezprostredne po ich použití. Po celom dni strávenom vo vode alebo dlhšom opaľovaní je po príchode domov prvou povinnosťou plavky vypláchnuť v studenej vode. Suveníry z kúpaliska či pláže v podobe soli, piesku alebo kamienkov narúšajú elastické vlákna, preto je dobré ak ich odstránite čo najrýchlejšie. Väčšina odborníkov odporúča plavky jemne preprať vo vlažnej vode s použitím mydla po každom použití. Pokojne ich nechajte 15 minút namočené, potom jemne premasírujte a na záver prepláchnite priamo pod prúdom, pokým nepotečie úplne čistá voda. Napriek tomu, že väčšina pračiek má cyklus ,,ručné pranie“, určite sa mu vyhnite. No a o použití sušičky ste hádam ani nerozmýšľali!

Sušenie

Alfou a omegou je plavky nežmýkať! Plavky zabaľte do uteráka a jemne ich postláčajte, rovnakým spôsobom ich prenášajte domov z kúpaliska či pláže. Igelitová taška je ideálna akurát na rýchle zaparenie a následné množenie baktérií priamo vo vašich plavkách. Hneď, ako prídete domov, váš ,,úbor“ na slnečné dni umiestnite na dobre vetrané miesto. Zbytočne ich nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, ktoré má taktiež vplyv na blednutie farieb. Ideálnou voľbou je plavky rozložiť na sušiak v tieni a nechať ich prirodzene uschnúť. Ak sa nechcete zvyšok leta premávať po kúpalisku v nepekných ,,vyťahancoch“, určite plavky nevešajte na šnúru!

Na záver ešte odporúčame vyhýbať sa drsným povrchom a saunám. Ideálne je kúpiť si plavky pre každú činnosť. Lacnejší variant si vezmite napríklad na pláž, ten drahší zvoľte len na opaľovanie či špeciálne príležitosti. V dnešnej dobe výrobcovia ponúkajú plavky odolné voči chlóru, ktoré sú o niečo drahšie, ale z dlhodobého hľadiska je investícia do kvalitnejších plaviek výhodnejšia. Preto neváhajte a odmeňte sa, nech je z vás toto leto najväčšia hviezda pod slnkom. :-)

Zdroj: relleciga, plavkovo.sk | Foto: Instagram/ relleciga_official