Snáď neexistuje človek, ktorý by sa každý rok netešil na vianočné sviatky. Konečne môžeme byť v kruhu rodiny dlhšie ako inokedy, môžeme sa viac venovať deťom, dopriať si kadejaké dobroty a užiť si vianočnú pohodu. A predsa sme v posledných rokoch po Vianociach čoraz viac rozčarovanejší z ich priebehu, akýsi unavenejší a mnohí z nás aj šťastní, že sú už konečne za nami. Vianočné sviatky sa totiž u mnohých zmenili na sviatky chaosu, stresu a zbytočného naháňania.

Minuli sme príliš veľa peňazí na zbytočné darčeky, vyhodili príliš veľa jedla, ktoré naše žalúdky už nedostali dostať do seba a v domácnosti zasa vládne neporiadok, ktorý sme pred Vianocami tak krvopotne upratovali, len aby sa tých pár dní náš domov leskol čistotou. Prečo si vlastne Vianoce takto dobrovoľne kazíme a každoročne podliehame nákupnej horúčke? Lebo nás zo všetkých strán masírujú reklamy, návody a rady, čo všetko by sme počas vianočných sviatkov mali mať a urobiť, pričom za všetkými týmito „dobrými“ radami sa ukrývajú len ďalšie útoky na naše peňaženky. A štedré sviatky si nakoniec najviac užívajú obchodníci.

Skúsme to urobiť inak. Doprajme Vianoce hlavne sebe. Do čerta s obchodníkmi a ich vianočným ošiaľom. Užime si sviatky podľa našich vnútorných predstáv. Odolajme zbytočným nákupom, veď sviatky trvajú len pár dní a položme si ruku na srdce. Mnohí z nás toľko potravín, ovocia a koláčov, čo vložia do nákupných vozíkov, nedokážu spotrebovať, aj keby jedli do prasknutia každý deň. Každému z rodiny zabezpečme len jeden darček, verte, že ak si dáte na jeho výbere záležať, vyjadríte mu viac lásky, ako množstvom nakúpených hlúpostí. Štedrosť si doprajme radšej nošou pohody, pokoja a spoločne stráveného času, to bude ten najväčší dar aj pre vaše deti.

Veru, ani oni nemusia pod stromčekom nájsť všetko, čo si napísali na papier, len aby sa necítili ukrivdené v škole, keď budú vyratúvať svoje zoznamy. Lepšie urobíme, ak ich naučíme poznaniu, že podľa množstva vianočných darčekov sa nemeria rodičovská láska a ani ich vlastná hodnota. Že nie veci, značkové oblečenie, mobily, iPody, iPhony, ale oni samotné majú tú najväčšiu cenu, to ostatné sú len obyčajné potreby, ktoré nám niekedy uľahčujú život a inokedy sú aj celkom zbytočné. Naučme ich, že najväčší poklad je ukrytý v ich srdiečkach, v tom, ako sa správajú k druhým, ako rozmýšľajú a čo všetko dokážu. Vychováme tak sebaisté dieťa, ktoré pri pohľade na luxusné rozmary spolužiakov len ľahostajne mykne ramenami a v duši nepocíti ľútosť ani závisť, lebo vie, že sú to len bezcenné veci. Že ľudské hodnoty sa ukrývajú v niečom celkom inom. Mnohí z nás, dospelých, najlepšie vieme, ako veľmi nás prostredie, v ktorom sme vyrastali, ovplyvnilo na celý život. Nepodceňujme to a nezabúdajme, že čo vložíme do hlavičiek našich detí, to si tam aj oni budú nosiť po celý zvyšok života. A k tomu, aby sme ich naučili tie správne veci, naozaj nepotrebujeme takmer žiadne peniaze či vyleštenú domácnosť, preplnené chladničky a už tobôž nie chaos, stres a nervozitu. Len pokoj, chuť, čas a správny pohľad na vec.

Video: YouTube