INZERCIA | Niektoré pravidlá cestnej premávky sú síce jednoduché, ale nie vždy správne pochopené a nasledované. Možno prekvapia aj niektorých z vás, najmä ak od absolvovania autoškoly ubehol už nejaký ten rôčik.

Už ste zrejme počuli o tom, že väčšina ľudí si myslí, že sú opatrnejší a skúsenejší vodiči ako priemer, ale to je len silný sebaklam. Skutočnosť je taká, že takmer 90 % vodičov sa pokladá za nadpriemerných. Ako ste na tom vy? Dopúšťate sa najbežnejších chýb za volantom občas i vy? O aké chyby vlastne najčastejšie ide?

NAJBEŽNEJŠIE CHYBY PRI ŠOFÉROVANÍ

  • Dupnúť na plyn a stihnúť prejsť cez semafor na oranžové svetlo – oranžové svetlo po zelenom informuje o nutnosti pripraviť sa na zastavenie (nie na zrýchlenie!).
  • Blikanie svetlami ako varovanie o prítomnosti policajnej hliadky alebo radaru.
  • Telefonovanie pri riadení vozidla – aj telefonovanie držiac telefón medzi hlavou a ramenom je zakázané.
  • Zostatkový alkohol – každý si je vedomý, že alkohol v žiadnom prípade nemôže šofér piť, trestný zákon to, samozrejme, zakazuje.
  • Otáčanie pred semaforom.
  • Ignorovanie rýchlostných limitov v blízkosti škôl a peších zón – aj mimo školských dní.
  • Vychádzanie z kruhového objazdu bez smerovky vpravo.
  • Zbytočné trúbenie na chodcov, ktorí vstúpili na cestu – aj pri odbočovaní.

Aj keď ste presvedčení, že ste dokonalý vodič, stojí za to čítať ďalej. K najčastejším omylom za volantom patria aj ďalšie zlozvyky.

POZOR NA CHODCOV

V blízkosti obytných zón a v obci je treba dbať o zvýšenú opatrnosť. Na prechode pre chodcov majú chodci vždy prednosť, dokonca aj na križovatke či pri odbočovaní a pod. Treba dávať pozor aj mimo obce, ak má niekto napríklad zelené šaty alebo splývavé oblečenie, môžete ho zbadať na poslednú chvíľu a musíte byť schopný zareagovať. Nebezpečenstvo hrozí aj v blízkosti turistických chodníkov, aby na turistu nečakalo nešťastie, ale zaslúžená detoxikácia organizmu.

BEZPEČNÁ VZDIALENOSŤ

Držať sa za vozidlom idúcim pred vami v dostatočnej vzdialenosti je najlepšou prevenciou kolízií a nehôd. Bezpečná vzdialenosť závisí od okolností, typu vozidla a rýchlosti, akou vozidlo ide. Všeobecné pravidlo hovorí, že vodič má ísť tri sekundy za vozidlom pred ním, čo by malo postačovať na bezpečné vyhnutie sa prípadnej havárii.

SEMAFOR

Oranžové svetlo (alebo šípka) na semafore je pokyn na zastavenie. Vodič, ktorý sa blíži k semaforu, na ktorom svieti oranžová, musí zastaviť pred hranicou križovatky alebo v bezpečnej vzdialenosti od ostatných vozidiel. Ak prechádzate svetelnou križovatkou na oranžové svetlo, ohrozujete seba aj ostatných účastníkov premávky.

MOBILNÝ TELEFÓN

Mobil môžete pri šoférovaní používať iba vtedy, ak je auto vybavené hands-free zariadením alebo ak dokážete telefón ovládať bez toho, aby ste sa žiadnej z jeho častí museli čo i len dotknúť. Ak ho dokážete ovládať cez Bluetooth alebo hlasom, telefonovať môžete. Telefón nesmiete mať ani položený na kolenách, ani ho držať medzi hlavou a ramenom ani akoukoľvek inou časťou tela vodiča – nesmiete telefonovať, esemeskovať, zúčastňovať sa videohovoru, posielať email ani nič podobné. Vodič mobil nesmie dokonca ani podať inému pasažierovi. Telefonovať môžete až po úplnom zastavení vozidla na parkovisku alebo inom bezpečnom mieste vhodnom na zastavenie vozidla. Vodič môže využívať (nie ovládať) navigáciu a iné audio funkcie mobilného telefónu počas jazdy iba ak je telefón bezpečne upevnený v držiaku.