Smutný príbeh úspešného performera rozosmieva ľudí. Skvelý stand-up komik Daniel Čistý, ktorý pôsobí v predstavení úspešného klubu a šou Silné reče, si prešiel doslova peklom, ale na zemi. 35-ročný moderátor a zabávač prežil kvôli rodičom celý svoj dospievajúci život v náboženskej sekte Modrý kríž. Do nej jeho rodina vstúpila, keď mal Daniel cca 4 – 5 rokov. Umelec v sekte zostal až do 18-tich. Skôr sa vystúpiť nedalo, nebol totiž plnoletý. Podobne urobili i jeho dvaja súrodenci. „Mám dvoch súrodencov a aj oni tam nevkročili, odkedy neboli nútení. Odišli hneď, ako mohli. Nebolo nič, čo by nám to dávalo,“ spovedá sa pre portál aktuality.sk.

To malo za následok, že vzťah Daniela s rodičmi odvtedy prestal existovať. „Jednoducho sa nekontaktujeme,“ vysvetľuje. Človek by si povedal, že v sekte skončia nevzdelaní ľudia, ktorí jednoducho zatvárajú oči pred skutočnosťou, v prípade Danovho otca to neplatilo. Je vyštudovaný vysokoškolsky profesor. Doma však panovala silná cenzúra. Nesmelo sa počúvať rádio, pozerať televízia ani sa čítať iná kniha než Biblia. Hračky neprichádzali do úvahy. Ani tie, ktoré dostali od svojich vlastných starých rodičov, ktorí sa snažili s vnúčatami aspoň občas stretávať. „Napríklad prišli ku škole, zobrali nás do cukrárne, kúpili nám lego. To nám rodičia vyhodili. Tamagoči sme dostali dokonca dvakrát. Prvé som musel ísť s bratom vrátiť do hračkárstva a povedať, že je to diabolská hračka.“

Daniel musel dokonca v mladom veku sektu propagovať. „Vo všeobecnosti, aj keď som sa s niekým kamarátil, rodičia odo mňa žiadali, aby som tomu človeku hovoril o náboženstve,“ odpovedá. Okolitý svet mu však ponúkal oveľa viac, a preto začal pomerne skoro svojich vychovávateľov v Modrom kríži spochybňovať. Na jeho vtipy a narážky reagovali buď bitkou, alebo tvrdením, že z neho hovorí Satan. Bolo jedno, či mal pravdu alebo nie. Teror sa skončil, až keď sektu opustil, aj keď nie úplne. Daniel sa dodnes lieči z celoživotných tráum a berie lieky. Ako sám hovorí, pomáha mu, keď o svojich negatívnych zážitkoch môže hovoriť aj prostredníctvom stand-upu. „Nikdy som nemal motiváciu vystupovať, pretože by som chcel byť slávny, uznávaný alebo niečo podobné. Určite je príjemné cítiť odozvu, lebo je pre mňa až neuveriteľné, že šialenosť, ktorá mi napadla, baví ľudí a páči sa im to. To je pre mňa najväčšia odmena. A či je to nejakým spôsobom liečivé? Asi áno. Je to veľmi príjemné,“ dodáva Daniel.

Zdroj: aktuality.sk | Foto: Instagram/dcisty