Zima je nepochybne krásnym ročným obdobím. Pre ženské telo však predstavuje veľkú záťaž v podobe vírusových ochorení, ktorým sa práve teraz mimoriadne darí. Je to najmä preto, že od jari do jesene vyhľadávame čerstvú zeleninu a ovocie, no v zime je možností omnoho menej. Čo však robiť, keď sa vám chce plakať pri pohľade na oranžové rajčiny, papriku chuťou pripomínajúcu trávu a banány zrejúce až u vás doma?

Modlenie sa, aby prišla jar a spolu s ňou prvá čerstvá zelenina, vám nepomôže. Skúste hľadať iné možnosti, ako sa udržať vo vitamínovej rovnováhe, napríklad klíčky.

Vyskúšajte nakličovanie

Nakličovanie semienok je práve v zime vhodnou alternatívou, ako pre telo získať potrebné vitamíny a minerály. V pohodlí domova si vypestujete zdravie, aj keď za oknom praští mráz. Je to neuveriteľné, ale klíčky obsahujú omnoho viac bielkovín, vlákniny, vitamínov a minerálov ako dospelá rastlina a ich pestovanie je naozaj nenáročné. Nebojte sa, nebudete sa musieť hrabať v hline a riskovať tým zničenú manikúru. Všetko, čo potrebujete sú semienka, voda a sklenená nádoba.

Ako na to?

V záhradníctve požiadajte o semienka určené na priamu konzumáciu a nádobu na nakličovanie v prípade, že nechcete mať semienka v sklenenej nádobe. Po príchode domov ich už len na noc namočte do vody, následne zlejte a preložte do nádobky, kde budú klíčiť. Potom už len stačí semienka každé ráno a večer prepláchnuť vodou, aby nevyschli a pekne rástli. O pár dní sa môžete tešiť na klíčky plné vitamínov a minerálov.

Jednotvárnosti sa nebojte

V ponuke je mnoho semienok ako reďkovka, žerucha, pšenica, pohánka, šošovica, cícer, fenikel, čakanka, ľan a mnohé iné. Klíčky každého druhu majú rôznu chuť, aj keď vám na pohľad prídu rovnaké. Stojí to za vyskúšanie, čo poviete? 🙂

Autor: Dada