Len pred niekoľkými dňami sme vám priniesli článok o šialenej, samovražednej hre s názvom Modrá veľryba, ktorá sa šíri sociálnou sieťou ako epidémia. Napriek tomu, že v uplynulých dňoch sa na internete k tejto téme objavilo nespočetne veľa informácií o tom, že hra je mŕtva, v posledných dňoch pribudli ďalšie prípady.

Jedny tvrdia, že hra, ktorá sa začala šíriť z Ruska, je len obyčajný podvod a hoax, tí druhí však, naopak, upozorňujú na nebezpečenstvo, ktoré sa šíri ďalej a o životy prichádza stále viac mladých ľudí.

Podľa správ ruských medií sa od roku 2016 zvýšil počet samovrážd neplnoletých až o 60 %. Za týmto alarmujúcim číslom stoja samovražedné skupiny na populárnej sociálnej sieti, s ktorými súvisí aj samotná hra Modrá veľryba a jej odnože. Samotný zakladateľ síce sedí v base, no jeho odpoveď na otázku, prečo to celé začal, je viac ako mrazivá a, bohužiaľ, práve táto veta môže za to, že hra, v ktorej pokračujú jeho prívrženci, zabíja ďalej.

„Chcel som len oddeliť normálnych ľudí od škodlivého odpadu, ktorý si nezaslúži právo na život a tak vyčistiť spoločnosť!“

Kto teda stojí za vznikom skupín a Modrej Veľryby?

Zakladateľom samovražedných skupín na ruskej sociálnej sieti aj samotnej hry je Philip Budeykin, tiež známy ako Philip Lis, ktorý bol administrátorom od decembra 2013 až do mája 2016. Mladý muž bol zatknutý 15. novembra 2016 vo svojej vlastnej posteli a následne odsúdený za vraždy pätnástich teenagerov, ku ktorým sa priznal. Na otázku, prečo to celé začal, vyslovil túto odpoveď: „Chcel som len oddeliť normálnych ľudí od škodlivého odpadu, ktorý si nezaslúži právo na život a tak vyčistiť spoločnosť.“ Jeho zatknutie však šialenú hru nezastavilo, práve naopak. Príležitosti sa chopili jeho prívrženci a obdivovatelia nielen v Rusku, ale aj v iných krajinách sveta.

Philip Budeykin je zakladateľom samovražednej hry, k svojim skutkom sa bez ľútosti priznal

Posledné dni priniesli nové obete Modrej veľryby

Samovražedné skupiny naďalej fungujú a už len z dôvodu zvedavosti teenagerov sa zjavne šíria aj do ďalších krajín. Vo Veľkej Británii upozorňujú školské zariadenia rodičov, aby zvýšili opatrnosť a viac kontrolovali svoje deti práve v súvislosti s touto hrou. V Rusku a na Ukrajine zas za posledné dni pribudli nové samovraždy mladých ľudí, ktoré spájajú statusy na sociálnych sieťach. Obete tejto hry sa pohybujú vo vekovom rozmedzí od jedenásť do sedemnásť rokov.

Toto sú tváre detí, ktoré si za posledné dni vzali život kvôli šialenej hre

13. apríla 2017 sa sedemnásťročný Kiril Marsov zabil skokom z výškovej budovy
11. apríla 2017, rovnako skokom z výškovej budovy, ukončila svoj život aj trinásťročná Angelina Mikusheva
16. apríla 2017 svoj život ukončila štrnásťročná Karina Khvorova skokom z prednej časti bytového domu
17. Apríla 2017: Štrnásťročná Svetlana Titova sa zabila skokom z dvanásteho poschodia výškovej budovy potom, ako na sociálnej sieti zverejnila svoj posledný príspevok presne o 4:20.
13.apríla 2017 sa šestnásťročná Julija Kitnuh obesila. O samovraždu sa pokúsila už skôr, keď sa po rozvode rodičov pripojila do nebezpečných skupín na sociálnej sieti

Foto : fromrussiawithcrime.com, kafanews.com