Každý zakladateľ slávnej značky stál na začiatku svojho úspechu pred otázkou, ako svoju značku pomenovať a tým jej zaručiť úspech – a sebe slávu a bohatstvo. Ako k tejto výzve pristupoval vynálezca Pepsi-Coly, zakladateľ spoločnosti Google alebo Mc’Donaldu?

 

Pepsi – na začiatku boli tráviace ťažkosti

Caleb Davis Bradham, zakladateľ spoločnosti Pepsi, bol farmaceut a v rámci svojej práce vymyslel nápoj s pôvodným názvom Brad´s Drink. Jednalo sa o zmes cukru, vody, karamelu, citrónového oleja a muškátového orieška. Keďže sa mu zdalo, že nápoj napomáha tráveniu, premenoval ho na Pepsi Cola – tento názov je odvodený od slova dyspepsia, teda porucha trávenia.

Google – popletený jazyk

Pri hľadaní vhodného názvu stránky prišiel jeden so študentov Stanfordskej univerzity so slovom googolplex, čo je jedno z najvyšších možných čísel. Keď sa to snažil vyhláskovať, poplietol sa mu jazyk a vznikol Google.

Mc’Donald – sympatickí bratia

Bratia Dick a Mac McDonaldovci mali len peknučkú reštauráciu v San Bernardine v Kalifornii. Raz si objednali od Raymonda Kroca niekoľko milkshakových strojov, čo pre nich bolo doslova likvidačným obchodom. Tomu sa totiž ich podnik zapáčil natoľko, že sa stal ich agentom a nakoniec kúpil autorské práva na meno Mc’Donald.

Adidas – All Day I Dream About Soccer?

Veľa ľudí si myslí, že skratka Adidas je skratkou anglických slov – Celý deň snívam o futbale. Realita je však oveľa prozaickejšia. Je to skratka mena zakladateľa Adolfa Dasslera, ktorého prezývali Adi.

Rolex – názov vymyslel ,,džin“

Hans Wilsdorf sa snažil nájsť pre svoju značku také meno, ktoré by bolo vysloviteľné vo všetkých jazykoch. Skúšal, hľadal rôzne kombinácie písmen až mu jedného dňa slovo Rolex pošepkal do ucha ,,džin“ – tak to popisuje zakladateľ jednej z najluxusnejšej značky hodiniek sveta.

Zara – majiteľ mal rád filmy

Amancio Ortega pomenoval svoju spoločnosť podľa filmu ,,Grék Zorba“, avšak v roku 1975, kedy otvoril svoj prvý obchod, zistil, že neďaleko sa nachádza bar s rovnakým názvom. Majiteľ podniku prostestoval, že mať rovnaké meno môže ľudí popliesť, preto Ortega pôvodné Zorba zmenil na Zara.

IKEA – so švédštinou nemá nič spoločné

Slovo IKEA vo švédskom jazyku jednoducho neexistuje. V tomto prípade ide o iniciály zakladateľa (Ingvar Kamprad), farmy (Elmtaryd) a dediny (Agunnaryd) v južnom Švédsku, kde vyrastal.

GP – medzera

Prvé kvalitné rifle značky GP začali predávať v roku 1969. Slovo gap (medzera, rozdiel, rozpor) znamená niečo ako generačnú „gap“ medzi dospelými a deťmi.

Nike – jednoducho víťazstvo

Niké je grécka bohyňa víťazstva a k tomu jednoducho netreba dodávať vôbec nič! :)

Foto: Pixabay.com, Instagram