Vôňa napečených, uvarených dobrôt rozvoniava po celej domácnosti a snúbi sa s krásou a ligotom vianočných ozdôb. To všetko tvorí atmosféru pokojných Vianoc, ktoré už roky prežívame podľa zaužívaných tradícií. Ako trávime jedny z najkrajších sviatkov v roku na Slovensku vieme, ale čo sa počas tohto čarovného obdobia deje vo svete?

Každá krajina má zvyk alebo jedlo, ktoré je príznačné práve pre ňu. Takisto aj nositeľ darčekov nemusí byť vždy Ježiško či Santa Claus. Všetky rodiny však spája jedno a to, že toto sviatočné obdobie patrí pokoju a pohodliu strávenému s tými, ktorých najviac milujeme.

Veľká Británia

Vianočný ošiaľ tu trvá 3 dni:

24.12. Christmas Eve – spievajú sa koledy, balia sa darčeky a na kozub sa vešajú tzv. Christmas Stocking (vianočné pančuchy).

25.12. Christmas Day – ráno sa rozbaľujú darčeky od Father Christmas. Hlavným jedlom dňa je vianočná večera, ktorá pozostáva z pečeného moriaka s brusnicovou omáčkou, zeleninou, zemiakmi. Neskôr nasleduje tradičný vianočný puding. Po večeri sa trhajú tzv. Christmas Crackers (na obrázku sú to rolky v striebornom baliacom papieri).

26.12. Boxing Day – v tento deň nosia ľudia rôzne veci, šaty, peniaze a jedlo chudobným ľuďom.

Francúzsko

Na Vianoce sa vo Francúzsku vypekajú samé dobroty. Najznámejší koláč je Buche de Noel. Ďalší slávny koláč je Galette des Rois, v ktorom je zapečená figúrka. Dieťa, ktoré ju nájde, je potom celý deň „kráľom“ alebo „kráľovnou“.

Filipíny

Počas Vianoc na Filipínach môžeme obdivovať na oblohe ohňostroje a podávať sa bude pečené prasa.

Island

Na Islande sa považuje za najväčšiu slávnosť deň svätého Thorlakula – 23. december. Darčeky nosia tzv. Jólasveinar. Deti dostanú dokopy približne 13 darčekov už 12. decembra, ale smú ich otvoriť až na Štedrý večer.

Kolumbia

V Kolumbii kladú dôraz na vianočnú večeru. Tá sa skladá z polievky – ajiaco, kurča so zemiakmi, kukuričné koláče plnené pudingom – natilla a dezert (šišky) – buňuelos.

Luxembursko

Malé Luxembursko oslavuje Vianoce veľmi pobožne. Mnoho rodín chodí na polnočnú omšu. Na stole nesmie chýbať ovocno-rumový koláč s hrozienkami – stollen.

Nórsko

Na Vianoce v Nórsku nahrádza Ježiška škriatok Julenisse. Deti darčeky dostanú len v prípade, že mu ponúknu tradičné nórske jedlo z tresky – lutefisk.

Portugalsko

V Portugalsku majú ľudia na Štedrý deň namiesto stromčeka Betlehem a k pravej štedrovečernej hostine nesmie chýbať ani tradičný koláč – Bolo rei.

Španielsko

Vianoce v Španielsku sú hlavným náboženským sviatkom. Darčeky dostávajú deti 6. januára od Troch kráľov.

Dánsko

V Dánsku počas Vianoc spotrebujú viac sviečok ako ktorákoľvek iná krajina na svete. Dáni pri večeri na Štedrý deň skrývajú mandľu do ryžového nákypu. Kto ju nájde, dostane darček od Julenissa. Tento škriatok býva celý rok v podkroví a dozerá na to, aby boli deti poslušné.

Grécko

Na Štedrý večer v Grécku chodia deti po susedoch spievať tradičné kalandy. Pečie sa Kristov chlieb – Christopsomo. Počas celých Vianoc by mal horieť v kozube oheň, aby zahnal zlého škriatka- kallikantzari. Po Vianociach nasleduje 40-dňový pôst.

Foto: pixabay.com, flickr.com | Video: YouTube