Oslava dňa lásky sa stala v dnešnej modernej dobe celkom výnosným marketingovým ťahom. Redakcia Slovak Woman sa však zhoduje, že v tento deň si aj partneri, ktorí sa cez ,,obyčajné dni“ bežne neobdarúvajú, venujú nejakú tú drobnosť. V minulosti tomu ale takto nebolo a ľudia boli šťastní, ak sa mohli vôbec tajne zosobášiť. Čo všetko ste teda o tomto sviatku nevedeli?

  1. Nespočetné množstvo ľudí kupuje tiež darčeky pre svojich domácich miláčikov. Aj oni predsa potrebujú lásku. 🙂
  2. V súčasnej dobe sa stal tento deň výnosným biznisom pre veľké reťazce ako aj kvetinárstva. Najobľúbenejším darčekom sú totiž kvety. Nasledujú čokolády, plyšové hračky a šperky.
  3. Prvá Valentínka bola zaslaná v 15. storočí, ale ľudia si ich začali vymieňať až v 17. storočí.
  4. Zakladatelia sv. Valentína boli v skutočnosti dvaja alebo traja. Najhlavnejší bol však sv. Valentín, ktorý sa vzpieral cisárovi Claudiusovi II., pretože nepovoľoval manželstvo vojakom. Veril totiž, že ich to znepozorní a nebudú odvádzať dobrú prácu. Valentín to ale cítil inak a oddal ilegálne manželské páry, za čo bol odsúdený na smrť. Mladé páry potom navštevovali jeho hrob a nosili mu kvety a oznámenia o ich svadbe. A kedy vlastne zomrel? Povráva sa, že 14. 2. 🙂
  5. V roku 1300 sa stal sviatok kresťanským a oficiálne spojeným s láskou a romantikou. Na jeho počesť boli zakázané ďalšie zvieracie obete. Valentína oslavovali v polovici februára a mnohí verili, že vtáky začali s párením práve v tomto období, čo je dôvod, prečo sú často holubice spojené s láskou.
  6. Má silné korene. Historici veria, že pôvod sviatku má už v starom Ríme ako pohanský sviatok plodnosti, ktorého súčasťou bolo obetovanie zvierat a bičovanie žien. A keď kože krvácali, znamenalo to plodnosť… tak romantické :
  7. Prvá bonboniéra v tvare srdca bola predstavená v roku 1868. Dnes sa na sviatok zaľúbených vo svete predá viac ako 36 miliónov bonbonier v tvare srdca každý rok. To je asi 58 miliónov kusov čokolád!
  8. Podľa spoločnosti Durex rastie nárast predaja kondómov práve vo februári o 20-30 %, ako inak, na Valentína… A možno nie je až tak prekvapivé, že v marci sú zase predávané tehotenské testy viac ako v akýkoľvek iný mesiac.
  9. Najtradičnejšie používaná valentínska dekorácia je čipka. Jej názov pochádza z latinského slova ,,lacques“, čo znamená uloviť alebo chytiť do siete. Ak teda existuje určitý pán dokonalý alebo ešte len čaká na objavenie, skúste sa zahaliť do čipky a možno sa nejaký ten úlovok chytí do siete práve tento víkend. 😛