Pohyb je v živote každého človeka základnou zložkou. Málokedy si však uvedomujeme, koľko sa počas dňa nachodíme, nabeháme, naskáčeme. Nehovoríme teraz iba o cvičení ako takom či o fitnese a pravidelných tréningoch. Hovoríme o každodenných činnostiach akými sú varenie, žehlenie, nakupovanie zásob do domácnosti, behanie za ratolesťami alebo večné upratovanie. Všetko sú to aktivity, ktoré robíme my, ženy, automaticky.

Čo by ste povedali, milé dámy, na cieľavedomý pohyb – turistiku? Nie, nebavíme sa tu o škriabaní sa na dvetisíc metrové skaly našich slovenských veľhôr, ani o zdolávaní Himalájí. Ide nám skôr o popísanie pocitu, ktorý turistika prináša. Zaiste to niektoré z vás poznajú. V piatok si s priateľom, manželom alebo s celou rodinkou naplánujete cestu, kedy vyrazíte a kam sa vlastne vyberiete. Možností je neúrekom –Tatry, Slovenský Raj, Slovenský Kras, naše planiny a vrchoviny. Všetko sú to kúsky prírody s úžasne čerstvým vzduchom, neskutočným pokojom, priezračnými vodami, nádhernou faunou i flórou. Naozaj, na Slovensku sa je kam pozrieť.

Pozrime sa na to, ako postupovať od plánovania zdolania nejakého cieľa až po jeho samotnú realizáciu.

 • Vyberte si lokalitu, ktorú chcete navštíviť a podrobne si zistite cestu
 • Pozrite si predpoveď počasia
 • Vytlačte si mapu (alebo, ak ste z tých orientačne zručnejších, spoľahnete sa na vyznačené turistické značky na informačných tabuliach), poprípade si ju kúpte v stánku.
 • Porozprávajte sa o ceste s tými, s ktorými chcete dosiahnuť cieľ
 • Do plecniakov si zbaľte všetko potrebné:
 1. jedlo v plastových nádobách/ sáčkoch, aby ste si nezašpinili batoh
 2. dostatok tekutín v termoske alebo v plastovej fľaši (dodržiavajte pitný režim aj keď nie ste smädné)
 3. malú lekárničku (obväzy, náplasť na otlaky, sťahovací obväz, dezinfekcia, liek proti alergickej reakcii na uštipnutie hmyzom)
 4. doklady
 5. náhradné oblečenie

1

 • Vyberte si správne oblečenie a obuv
 1. využite systém obliekania, ako „na cibuľu“, teda viacero vrstiev. Najlepšie oblečenie na telo pri turistike je termoprádlo z rýchloschnúceho a syntetického materiálu, ďalšia vrstva je tenký fleece (zaisťuje teplo) a posledná, nepremokavý materiál.
 2. doplnky (slnečné okuliare, krémy proti UV žiareniu)
 3. dajte si špeciálne záležať na tom, čo si obujete na nohy, lebo oni sú tou časťou tela, ktorá vás ponesie k vysnívanému cieľu. Vyberte si vhodnú obuv podľa náročnosti terénu. Pri ponožkách využite skôr syntetické materiály, ktoré znižujú trenie v topánkach a vyhnite sa bavlne. Pre nenáročnú turistiku stačia ľahšie modely, pre náročné túry po skalách a v snehu je potrebné zadovážiť si vysoké kožené topánky.
 • Nezabudnite na to, že hory sú nevyspytateľné

predpokladajte, využite intuíciu. Nechoďte do terénu, ktorý je nad vaše sily. Dajte si záležať na podrobnej analýze predpovede počasia. Sledujte vietor a jeho nárazy, tlak, prehánky, búrky a pod. Myslite dopredu!

Teraz vám už neostáva nič iné, iba to celé zrealizovať, aby ste mali na čo spomínať. Veríme, že jednotlivé body dodržíte a vyhnete sa tak zbytočným problémom. Týmto spôsobom sa vám môže turistika dostať pod kožu veľmi rýchlo. 🙂

Foto: Pinterest