Mnohé ženy v súčasnosti bojujú s mimoriadne nepríjemným a závažným ochorením, akým je rakovina krčka maternice. Medicínska veda však priniesla unikátnu metódu, ako ju včas podchytiť a mať možnosť s ňou bojovať, a tou je prekvapujúca selfie fotografia!

Fotografia je vyhotovená prostredníctvom malého zariadenia s názvom EVA systém, ktoré po pripevnení na smartfón využíva jeho fotoaparát. Zariadenie sa v súčasnosti používa najmä v rozvojových krajinách Afriky, kde je rakovina krčka maternice jedným z hlavných dôvodov úmrtia žien na nádorové ochorenia.

Podľa slov zdravotnej sestry z SOS kliniky pre matku a dieťa v Banjule v Gambii sa mnohé ženy cítia nepríjemne pri vyšetrení doktorom – mužom. Fotku si spraví žena za asistencie sestričky, ktorá ak zbadá na krčku abnormality, odošle snímku lekárovi.

Doktor Ngabonziza sa snaží šíriť osvetu medzi ženami v Banjule: „Je zložité v africkej spoločnosti hovoriť o cervixe. Túto tému potrebujeme posunúť na úroveň porozumenia a vysvetliť ženám, prečo je dôležité, aby prišli na skríning. Ak sa už objavia symptómy, je neskoro. Prekancerózne bunky pritom môžu byť odstránené zoškrabom alebo zmrazením behom niekoľkých minút,“ uvádza Dr. Ngabonziza pre BBC.

Zariadenie sa v súčasnosti využíva v 26 krajinách sveta, pričom postupne vzniká databáza fotografií, ktorá bude slúžiť na zlepšenie diagnostiky a medicínskeho výskumu.

Zdroj: www.bbc.com/news