Určite to všetky poznáte. Pomaly prichádza leto a v plavkách chcete vyzerať čo najlepšie. Všade naokolo sú krásne opálené modelky vo farebných módnych plavkách a vy v kútiku duše túžite vyzerať tak ako ony. Pútať pozornosť na pláži alebo na kúpalisku, ale… pri pohľade do zrkadla sa vám v hlave vybaví obraz opálenej hnedovlásky a vaša nálada hneď poklesne. Ovisnuté brucho, veľké stehná a najradšej by ste sa zabalili do veľkej čiernej šatky. A teraz už chudnem!

Povie si nejedna, ale prišli ste už niekedy do vytúženého cieľa? Koľké z vás, ktoré ste si to povedali? Aké percento? Povedzme si niečo o rýchlych diétach. Nepochybujeme, že ste už určite nejakú vyskúšali, nakoľko je známe veľké množstvo rôznych foriem. Medzi najpopulárnejšie patrí napríklad trojdňová kapustová diéta či jahodová. Áno, síce naozaj za tri dni schudnete cca tri kilá, ale koľko vás to stálo námahy? A viete, aké to má následky? Keď sa o tie tri dni vrátite k stravovaciemu režimu, ktorý ste na pár dní opustili, stratená hmotnosť sa rýchlo vráti aj s nepríjemným bonusom, takou čerešničkou na šľahačkovej torte. Ešte väčšiu šarapatu urobíte s vašim metabolizmom, ktorému ste určite spôsobili obrovský šok.

Ale čo teraz? Na internete nájdete mnoho rád od skúsených odborníkov na zdravé stravovanie, až po tých laických. Rozumieme, že ste z toho určite zmätené a máte toho dosť.

Kľúč č. 1 SEBAPRIJATIE

Postavíte sa pred zrkadlo a začnete si vyčítať čo všetko je zle. Čo keby ste teraz urobili pravý opak? Áno, myslíme to vážne. Pozrite sa na seba a namiesto vašich mínusov si začnete všímať vaše prednosti. Nemusia to byť nutne veľké veci, stačia maličkosti. Napríklad krásne dlhé mihalnice bez toho, aby ste použili maskaru. Láskavý úsmev, ktorý odzbrojí každého okoloidúceho. Zdravé husté vlasy… No čo poviete teraz? Sľubujeme vám, že keď budete toto jednoduché cvičenie opakovať každý deň, rozžiarite sa a pozornosť sa upriami nie na vaše nedostatky, ale na vaše plusy. A verte nám, každá z vás na sebe niečo nájde. Ak máte s týmto cvičením problém, opýtajte sa vašej kamarátky, mami alebo partnera. Budete prekvapené akými očami vás vidia.

Kľúč č. 2 Múdrosť tela

Toto cvičenie je podobné prvému. Buďte vďačná za svoje telo, za to, že ho máte a za všetko, čo vďaka nemu môžete robiť. Pozrite sa na svoje ruky. Ale naozaj sa na ne pozrite! Urobte niekoľko pohybov prstami, pohlaďte povrch stola, zakrúžte zápästím. V celku jednoduché úkony, nie? Ale čo tí ľudia, ktorí o ne prišli alebo im nefungujú tak, ako by mali? Spomeňte si, koľkokrát ste ich v dnešný deň využili. Či už ste niečo písali na počítači, pohladili svojho milovaného, zobrali si niečo z poličky… Čo poviete teraz? Telo sa neurazí aj keď mu nadávate alebo s ním nie ste spokojné. Stále pracuje a robí pre vás to najlepšie, tak pre neho robte to najlepšie aj vy.

Kľúč č. 3 Strava

Mohli by ste začať trebárs stravovaním. Možno o tom teraz pochybujete, ale zaslúžili by ste si pre seba nejakú extra pozornosť. Začať môžete napríklad stravou. Telu doprajte potrebné živiny a zdravé látky, ktoré potrebuje pre správne fungovanie a silu. Dôležitý je najmä dostatočný príjem tekutiny, prísun vitamínov, zdravých tukov, ovocia a zeleniny. Vzhľadom na skutočnosť, že ovocie je plné zdravých sacharidov, dá sa z neho urobiť mnoho sladkých maškŕt, až by ste boli prekvapené!

Kľúč č. 4 Pohyb

Možno ste dúfali, že tento krok preskočíme, ale musíme vás sklamať, bez pohybu to jednoducho nejde! Nemusíte sa hneď trápiť posilňovaním a dvíhaním ťažkých činiek, vo fitku. Stačí, ak si nájdete pohyb, ktorý vám bude vyhovovať. Či už pôjde o jednoduchú prechádzku, beh, plávanie alebo už zmienené posilňovanie, je to len na vás. A okrem toho, po dobre vykonanej práci, budete mať zo seba dobrý pocit. Hormóny šťastia, ktoré vás po športe zaplavia budú tým správnym zadosťučinením po dobre vykonanej práci.

Kľúč č. 5 Starostlivosť

Rozmaznávajte sa! Po dlhom dni si doprajte uvoľňujúci kúpeľ s vašou obľúbenou penou alebo voňavou soľou. Zhasnite svetlá, zapáľte sviečky a len tak relaxujte. Môžete pridať hudbu alebo lupienky, nič tým nepokazíte. Tým, že sa upokojíte a spravíte pre seba niečo pekné, sa naladíte na pozitívnejšie myslenie, ktoré má tiež vplyv na zdravé chudnutie. Načerpáte tým novú energiu a silu do života.

Autor: Simona