Kto už raz zavítal do susedných Čiech do Adršpašsko-teplických skál určite uzná, že je to balzam na dušu i telo. Najväčšie skalnaté mesto v Strednej Európe sa pýši celou radou miest, ktoré vám učarujú. Prechádzka alebo aj náročnejší výlet touto nádhernou krajinou, ako keby navracali psychickú rovnováhu.

Je dosť možné, že to spôsobuje práve sila magických pieskovcových skál, ktoré svoju podobu začali získavať už pred 80 miliónmi rokov. Vietor, výkyvy teplôt, gravitácia a najmä voda tu spoločne vytvorili od tej doby umelecké dielo, majestátne skalnaté mesto Adršpašsko-teplické skaly. Desiatky rozličných skalnatých útvarov stoja za vznikom jedinečného skalného mesta. Veľa z týchto prírodou vytvorených sôch má vlastné meno. Môžeme tu obdivovať starostu so starostkou, gilotínu alebo homolu cukru, ktorú okoloidúci turisti podpierajú palicami, aby nespadla. Stretnúť môžete tiež korytnačku alebo levicu, pretiahnete sa myšou dierou alebo sa pokocháte pohľadom na najkrajšie súsošie s názvom milenci. Prehliadka skalnatého mesta je skutočne neobyčajným zážitkom, ktoré môžete ešte vylepšiť plavbou na loďke po skalnatom Jazierku a prehliadkou vodopádov.

Povrchová voda je však len malý zlomok skutočného vodného bohatstva, ktoré sa skrýva v podzemí Adršpšsko-teplických skál. Skaly predali svoju magickú silu tiež vode, ktorá tu pramení. Podľa povesti má liečivé a zázračné vlastnosti. Legenda z roku 1254 rozpráva o sedliakovi, ktorý prechádzal skalami, ale zastihla ho búrka a udrel do neho blesk. Zranený a popálený si ľahol do najbližšieho prameňa a zaspal. Keď sa zobudil, bol úplne zdravý a po zásahu bleskom nebolo žiadnej stopy. Povesť o liečivej sile prameňa sa šírila ďalej a i dnes sem chodí veľa ľudí hľadajúci uzdravenie. Ak už liečivá je alebo nie, ide o výnimočne čistú vodu. Cez priepustný pieskovec presakuje ako cez ten najjemnejší filter až do hĺbky stoviek metrov a následne vytvára artézske studne. Vodný zdroj je natoľko výdatný, že zásobuje pitnou vodou široké okolie a nielen to – v podobe pramenitej vody Toma Natura i celú Českú a Slovenskú republiku.

Krakonošova zahrádka - Teplické skály na web

Mikroklíma, ktorú všadeprítomná voda vytvára, poskytuje vhodné prostredie k životu rade vzácnych živočíchov a rastlín od rýb cez obojživelníky, až po vlhkomilné machy a paprade. Na skalách si zasa našiel hniezdo kriticky ohrozený sokol sťahovavý. Kvôli jeho ochrane je časť okruhu uzatvorená. I tak môžete mať to šťastie a vidieť ho krúžiť nad skalami. Pri návšteve majte však na pamäti ochranu ekosystému. Nielen kvôli samotnej prírode a ďalším generáciám, aby mali čo obdivovať, ale hlavne kvôli vode. Tohtoročné veľké sucho s minimom zrážok, kedy na veľa miestach dochádzalo i k vysušovaniu prameňa, nám pripomenulo význam a skutočnú hodnotu pitnej vody. Jej zdroje nie sú nezničiteľné  a preto by sme sa obzvlášť k lokalitám, kde sa vyskytujú, mali chovať prinajmenšom ohľaduplne. Kto niekedy navštívil tieto skaly alebo aspoň ochutnal miestnu „živú“ vodu, tak to určite už pochopil.