Umývanie vlasov je rutina. Pod prúdom vody nám myšlienky blúdia kade-tade. Šampón, balzam, uterák, veď aká to je veda? A predsa je len málo žien, ktoré sú so svojimi vlasmi spokojné. Lámu sa, sú suché či príliš mastné. Pritom si zato neraz môžeme sami, len preto, že ich nesprávne umývame. V čom robíme najväčšiu chybu?

 

Príliš horúca voda

Ak si zvyknete vlasy pravidelne obárať v domnienke, že čím teplejšia voda, tým dôkladnejšie umytie, mýlite sa. Horúca voda vysúša citlivú pokožku hlavy a sťahuje ju. Tým zabraňuje čistiacim a výživným zložkám vlasových prípravkov, aby účinkovali správne a do hĺbky. Používajte vlažnú vodu. Ak si vlasy po umytí ešte prepláchnete prúdom studenej vody, pokožka sa rýchlo stiahne a bude hydratovaná.

Šetrenie vodou

Je fajn neplytvať vodou, vlasy sa však musia dobre premáčať, aby na nich šampón a balzam účinne pôsobili. Dbajte na to, predovšetkým ak máte husté a dlhé vlasy. Takisto netreba zanedbať oplachovanie, zvyšky prípravkov môžu na pokožke vyvolať nepekné podráždenie.

vlasy 2Zbytočne veľa šampónu

Miniete fľaštičku šampónu za týždeň, pretože chcete mať krásne vlasy? Tak tadiaľto cesta nevedie. Na dôkladné umytie vlasov stačí kvapka šampónu vo veľkosti dvojeurovej mince. Že vám na hlave nič nepení? To je dobre. Kvalitné umývacie prípravky vo všeobecnosti nevytvárajú príliš hustú penu. Na dôkladné odstránenie nečistôt takisto nie je potrebné opakované nanášanie šampónu.

Trenie vlasov medzi dvoma dlaňami

Vlasy si umývajte jemným masírovaním krúživými pohybmi bruškami prstov (pozor na dlhé nechty!). Ak budete trieť vyrastené konce vlasov medzi rukami, zničíte si končeky a ešte si ich aj nepekne polámete. Takisto ich nežmýkajte, neskrúcajte a nešúchajte uterákom!

Meniť príliš často typ/značku šampónu

Každú chvíľu je tu nový šampón a pretože je rozhodne lepší, ako všetky predchádzajúce (aspoň tak to tvrdí vlasatica z reklamného spotu), musíte ho stoj čo stoj vyskúšať? Uvedomte si, že vaše vlasy nie sú testovacím laboratóriom! Ak už máte overené prípravky, ktoré vám vyhovujú, nemeňte ich. Panuje chybná domnienka, že šampón, ktorý dlho používate, časom prestáva pôsobiť, ale nie je to pravda. Jeho účinky sa len mierne menia, keď sa vplyvom ročných období mení aj pokožka hlavy.

Každodenné umývanie vlasov

Vlasy by ste si nemali umývať častejšie ako raz za tri dni. Každý kontakt s chemickými prípravkami (a to šampón aj balzam rozhodne sú) vlasy zaťažuje a stresuje. Ak máte mastné vlasy, vedzte, že častým umývaním nezabránite ich masteniu, práve naopak. Pre častejšiu potrebu siahnite po suchom šampóne alebo po prírodných prípravkoch.

Používanie produktov 2 v 1

Zdajú sa byť praktické, pretože šetria čas, ale nemajú potrebný efekt. Oba prípravky majú totiž inú funkciu a musia byť aplikované rozdielne. Kým šampón (ako sme si to vysvetlili) nanášame na pokožku hlavy a jemne masírujeme, aby sme vlasy umyli, balzam by sme mali aplikovať prevažne na konce vlasov, ale nie na korienky, pretože ich nadarmo zaťažuje a vlasy pôsobia umastene.

Foto: Pinterest