Ako sa stať osvietenou/osvieteným? Otázka, na ktorú sa celé stáročia pýtajú ľudia na duchovnej ceste, má možno prekvapivo jednoduché odpovede. Už samo slovo “osvietený” však navodzuje teatrálny pocit akejsi nadpozemskej dokonalosti. Keď sa naň ale pozrieme bez historických a spoločenských nánosov a legiend, môžeme ho nazvať omnoho jednoduchšie – stavom zvýšeného vedomia. Tu sú dva spôsoby, ako sa k zvýšenému vedomiu dostať o trochu bližšie:

 

1. Nesnažte sa

Počul som anekdotu o tom, ako sa učeň pýta Majstra: ,,Majstre, keď budem meditovať 5 hodín denne, o koľko rokov sa stanem osvieteným?“ Majster odpovedal, že to bude o 10 rokov. Učeň sa pýta ďalej: ,,A Majstre, keď budem meditovať 15 hodín denne, o koľko rokov sa stanem osvieteným?“ Majster odpovedal: ,,O 20 rokov!“ Zdá sa, že jedným zo základných princípov tohto sveta je “paradox”. Čím viac sa nasilu snažíme žiť vedomý život, tým viac je v tom naše ego. Ako sa teda priblížiť k osvieteným? Prestaňte sa o to pokúšať a začnite sa jednoducho radovať zo života.

spiritualita

2. Sústreďte sa na to, čo vás posúva vpred

Byť vedomá znamená tiež pochopiť, že tu na svete neexistuje stav dlhodobej totálnej blaženosti. Na svet ste možno prišli za iným účelom: Učiť sa. Byť vedomá znamená chápať, že dôležitejšie je skôr upriamiť sa viac na veci, pri ktorých máte pocit, že vás posúvajú vpred, než upriamiť sa na stav dokonalej blaženosti. Hoci áno, ak stav dokonalej blaženosti príde, užite si ho. Chápte ale, že je tu len na chvíľu. A dlhodobo dôležitejšie je venovať sa veciam, ktoré vás posúvajú, rozvíjajú.

Foto: pixabay.com