Každého zvykne bolieť hlava, všade samý zhon, stres a s tým súvisiaca zlá životospráva. Je však rozdiel medzi bolesťou hlavy a migrénou. Tí, ktorí trpia migrénami pravidelne, by vám vedeli o tom veľmi farbisto rozprávať.

Migréna je výsledkom konkrétnych zmien v mozgu, ktoré spôsobujú silné bolesti hlavy a očí. Nemusí sa ale prejavovať len týmto spôsobom. Môže tiež vyvolať nevoľnosť, zvracanie a niektorí ľudia sa sťažujú taktiež na intenzívne pulzovanie v hlave. Je to veľmi nepríjemná bolesť, ktorá vám znemožní akékoľvek bežné fungovanie počas dňa. Človek je citlivý na akékoľvek výraznejšie svetlo, hluk alebo zápach.

Migréna s aurou

Mimoriadne zvláštnym, avšak pomerne bežným symptómom je aura, ktorá sa vizuálne prejavuje ako blikajúce svetlo či slepé miesto v oku s farebným ohraničením. Táto aura môže trvať až niekoľko minút, sprevádzať ju môže tiež necitlivosť alebo slabosť jednej strany tela. Ľudí, ktorí to ešte nezažili, môže tento zážitok veľmi vydesiť a mnohí si ho zamieňajú s cievnou mozgovou príhodou.

Tieto ukrutné bolesti hlavy majú rôzne príčiny. Najčastejšie súvisia s hormonálnymi zmenami, najmä u žien pri menštruačnom cykle, ale vyvolať migrénu môže tiež stres, dehydratácia, no dokonca aj niektoré potraviny, ako napríklad údeniny, umelé sladidlá, mliečne výrobky či potraviny obsahujúce lepok. S migrénou tiež súvisí užívanie určitých typov antikoncepcie a pitie alkoholu.

Ako sa migréne vyhnúť?

Doporučuje sa predovšetkým každodenný prísun horčíka, ktorý je pre telo samotné jedným z najdôležitejších minerálov. Rovnako pravidelný pohyb, správne stravovacie návyky, dostatok tekutín a, samozrejme, aj kvalitný oddych. Keďže sú tiež bolesti hlavy spájané s ochoreniami chrbtice, vynikajúcim spôsobom, ako ju precvičiť a napraviť je jóga. Ďalšou možnosťou sú tiež rôzne druhy masáže, ktoré uvoľnia chrbtové svalstvo a vám doprajú chvíľku len pre seba.

Zdroj: medicinenet.com | Video: YouTube