V práci strávite prinajlepšom štyridsať hodín týždenne, samozrejme, keď nepočítame nadčasy a prácu, ktorú si poctivo beriete so sebou domov. Vysnívaný job si zvoliť môžete, ale vašich kolegov si, žiaľ, nevyberáte. V kolektíve sa vyskytujú rôzni jedinci, či už sú to ambiciózni alfa samci, šedé myšky alebo tiché vody, čo omývajú brehy na poradách. Vo vašom okolí sa určite nachádzajú typy, ktoré vám s radosťou pijú krv, a tak systematicky strpčujú život.

 

Energetický upír

Kolega alebo kolegyňa svojou prítomnosťou znižujúca pozitívnu energiu v priestore a priamo úmerne zvyšujúca napätie. Často sa sama pasuje do pozície večne trpiacej osoby. Vašou životnou úlohou je počúvať jej katastrofické životné scenáre. Mučenícke typy nepotrebujú vaše rady, ale energiu, ktorú si z vás vysajú ako kliešť. Držte sa od nich ďaleko a nepodávajte im ani pomocnú ruku. Energetický upír by vás postupne vycucal.

Chrobák truhlík

Z rozprávky o Ferdovi Mravcovi Truhlíka poznáte. Všade bol, všetko videl, všetko vie a kde nebol, tam ešte len pôjde. Skúsený polyhistor, svetobežník a kolega v jednej osobe nosí na hlave gloriolu všetkých vedomostí i daností sveta. Je ako chodiaci Google a myslí si, že šíri písmo sväté. Svojou vševediacou prítomnosťou otravuje kolektív do vyčerpania tém. Nechcete odchádzať z práce frustrovaní? Oblúkom sa mu vyhnite.

Šéfov chvostík

V škole sme ich zaraďovali do kolónky bifľoš. Večne vyžehlený v pozore, keď prichádza šéf. Ako samozvaný asistent je stále k dispozícii. Hyperaktívny kolega alebo kolegyňa snažiaci sa byť vždy šéfovi po ruke, keď si zapíska. Už vôbec nevravíme ani o ambicióznych typoch, ktoré sa šplhajú po kariérnom rebríčku okatým spôsobom. Verte, že teplá káva s čerstvo speneným mliečkom na šéfovom stole pred jeho ranným príchodom je len začiatok. Títo kolegovia vedia, čo majú v pláne. Buďte pred nimi ostražití.

Ak ste svojich kolegov v zozname našli, tak úprimne (ne)gratulujeme. Najhoršie je nájsť v jednej osobe všetky tri typy dohromady. Vtedy si radšej pripravte pevné nervy. Víťaz je vždy len jeden. Jednoznačne, to musíte byť vy!