Určite nám dáte za pravdu, že bolesti zubov patria k tým najhorším bolestiam, ktoré môžeme v živote prežívať. Ak však nechcete do seba pchať ružové tabletky či ihneď utekať na pohotovosť, pomôcť vám môžu aj jednoduché domáce triky, ktoré využívali už naše staré mamy.

Nemusíte utekať dokonca ani do obchodu, od bolesti si uľavíte aj vďaka veciam, ktoré sa určite nachádzajú v každej jednej domácnosti.

Slaná voda

Slaná voda je prirodzeným dezinfekčným prostriedkom, a taktiež jednoduchým a účinným prostriedkom pri liečení zubov. Zmiešajte pol lyžičky soli v pohári teplej vody a tento roztok použite ako ústnu vodu. Slaná voda tiež zabraňuje opuchu a vyčistí oblasť okolo zubov.

Peroxid vodíka

Peroxid vodíka slúži na zmiernenie bolesti, ale taktiež môže pomôcť pri krvácaní ďasien. Môžete ho použiť ako ústnu vodu, rovnako ako slaný roztok. Zmiešajte 3 % peroxid vodíka s vodou v rovnakom pomere a vypláchnite si ústa. Neprehĺtajte!

Klinčeky alebo klinčekový olej

Klinčeky už roky slúžia na ošetrovanie zubov, pretože obsahujú antiseptické látky. Použite malé množstvo rozdrveného klinčeka a dajte si ho na boľavý zub, prípadne môžete požuť celý klinček. Môžete vyskúšať aj klinčekový olej. Malé množstvo (približne 2 kvapky) nakvapkajte na zub a počkajte, kým bolesť prejde.

Studené obklady

Studený obklad sa zvykne používať pri viacerých druhoch bolestí. Vložte ľad do plastového vrecka, zabaľte ho do utierky alebo plátenej vreckovky a priložte na boľavé miesto. Nechajte pôsobiť aspoň 15 minút. Studený obklad tiež znižuje zápal a opuch.

Cesnak

Cesnak je známy svojimi liečivými vlastnosťami. Zabíja škodlivé baktérie a funguje ako prostriedok na zmiernenie bolesti. Buď požujte strúčik cesnaku alebo ho rozpučte a túto pastu si naneste na boľavý zub.

Pšeničná tráva

Pšeničná tráva má antibakteriálne účinky, ktoré poskytujú krátkodobé aj dlhodobé výhody pri prevencii zubného kazu a bolesti. Na dosiahnutie najlepších výsledkov môžete žuvať pšeničnú trávu, prípadne použiť nápoj z pšeničnej trávy ako ústnu vodu. Odstraňuje toxíny z ďasien a znižuje rast baktérií.

Cibuľa

Cibuľa obsahuje látky, ktoré bojujú s baktériami zodpovednými za infekciu a poskytuje úľavu od bolesti. Najlepším spôsobom je žuvať kus cibule na bolestivej strane, prípadne držať kus cibule na boľavom zube.

Zdroj/Foto: brightside.me