Tečie vám z nosa alebo ho máte zapchatý? Prechladnutie nie je nič príjemné.  Ak vám klasické tabletky nezaberajú, je čas zobrať liečenie do vlastných rúk. Zbavte sa jej „po domácky“.

Poznáte to. Prvé nevinné kýchnutie, kedy ešte na nádchu ani nepomyslíte, no o chvíľu ich je viac a viac, začínate smrkať a za chvíľu už vreckovky nepúšťate z ruky. Zažila to už každá z vás a nie je to nič príjemné. Prechladnutie vás môže vyhodiť z kolotoča bežného života aj na viac dní. Nemali by ste ho podceňovať, ale poctivo vyležať. V dnešnej dobe je už nespočetné množstvo kvapiek do nosa, tabletiek a iných liekov, ktoré vám zaručujú ,,okamžité“ vyliečenie. No ak vám klasické lieky nezaberajú alebo sa jednoducho na ne nechcete spoliehať, siahnite po tom, čo vám dala príroda. Prírodné liečenie zaberie často rýchlejšie a dokonca je účinnejšie! Skúste dať aj vy šancu babským receptom.

zázvorNaparovanie

Keď vám detská doktorka pri nádche vždy prikazovala napariť sa nad horúcou vodou, mala pravdu. Vlhký vzduch je pri liečení nádchy veľmi dôležitý. Do horúcej vody môžete pridať morskú soľ alebo aromatický olej. ,,Nadparujte“ sa 10-15 min a účinok sa dostaví takmer okamžite. Odmenou, že ste vydržali nad horúcou vodou, bude uvoľnené dýchanie.

Počas choroby nezabúdajte dodržiavať pitný režim

Výplach nosa

Pod výplachom si nepredstavujte nič hrozné. Je to jednoduchý úkon, ktorý zvládnete aj doma. Potrebujete iba teplú vodu (nie horúcu) a na pol litra dáte lyžičku soli. Najlepšie je robiť výplach nad vaňou. Môžete použiť pohár, lievik alebo nádobu z lekárne, ktorá je určená špeciálne na výplach nosa. Vodu lejte najprv jednou dierkou, pričom vytečie druhou. Počas prevádzania tejto ,,operácie“ je dôležité mať nos dobre upchatý, aby sa vám voda nedostala do pľúc. Výplach nielenže skvele uvoľní aj ten najviac zapchatý nos, ale doporučuje sa robiť si ho častejšie aj keď nie ste chorá. Výborne totiž zvlhčí a prečistí vnútro dýchacích ciest.

Zázvor, cibula, cesnak

Čo majú tieto suroviny spoločné? To, že sú výbornou voľbou pri liečbe nádchy! Tieto prírodné zázraky vás skvele vyštípu a uvoľnia tak zapchaté dutiny. Ak je pre vás najvhodnejšou alternatívou zázvor, určite zvoľte čerstvý, z ktorého nastrúhajte dve lyžičky a zalejte ich horúcou vodou. Bez frflania tento nápoj vypite. Ak nezaberie ani tento zázrak, skombinujte ďalšie dve suroviny. Očistite cibuľu, strúčik cesnaku a túto zmes zalejte pol litrom vriacej vody. Nechajte 15 minút luhovať, pridajte med a citrón. Pozor, čaj pite vlažný, nie horúci!

Nohy v teple

Pri prechladnutí je dôležité udržiavať nohy stále v teple. Preto ich majte vždy prikryté a dajte si tie najhrubšie ponožky, aké máte. Ak vám to nestačí, môžete si dopriať kúpeľ nôh. Napustite do ,,lavóra“ horúcu vodu a nohy máčajte cca 10-15 min. Okrem zahriatia a pocitu uvoľnenia by sa vám mal uvolniť aj nos.

Počas choroby nezabúdajte dodržiavať pitný režim. Mali by ste vypiť minimálne 2 litre vody.

Foto: Pinterest