Čo znamená skutočné šťastie? Váži sa kopou peňazí či inými materiálnymi vecami? Alebo sa nám šťastie nabaluje na maličkostiach? 

Ak chcete byť skutočne šťastné, mali by ste byť schopné vedieť sa tešiť aj z najmenších maličkostí. Šťastie nespočíva iba v hmotných veciach, ale taktiež v tých, ktoré si za peniaze nekúpite a obohatia vašu duševnú stránku či tých, za ktoré sa vám poďakuje zdravie. Aby toho nebolo málo, radosť môžete nájsť dokonca i prostredníctvom vrúcnych medziľudských vzťahoch.

Tu je zopár užitočných rád, ktoré by ste mali vložiť do svojho života, ak ho chcete obohatiť o ,,kvapku“ šťastia. ;-)

Čas je dôležitý

Nepochybujeme, že každá z vás už aspoň raz použila vetu: ,,Ten čas tak rýchlo beží!“ Áno, beží, a preto je dôležité vedieť si svoje dni rozvrhnúť tak, aby ste v živote stihli spraviť všetko, po čom vaše srdce neúprosne túži. Skúste preto prestať obmedzovať svoje ,,JA“ a začnite odznova:

 • Vyškrtnite zo života tie aktivity, ktoré vám váš čas zbytočne obmedzujú a nebavia vás, no robíte ich, lebo ste to sľúbili.
 • Každé ráno, keď vám zazvoní budík, tak vstaňte! Vstaňte na prvýkrát, neodkladajte ho o 5 ani o 10 minút!
 • Často sa vám stáva, že začnete niečo robiť a nedokončíte to? CHYBA! Vždy dokončite to, čo ste začali! Už ste sa z nejakého dôvodu do toho pustili, preto nie je dôvod, aby ste to nedotiahli do úspešného konca. Nechcete predsa svoj čas vsúvať do niečoho ,,nedokončeného.“

čas

Zdravie

Ako iste viete, zdravie máme každá iba jedno a za peniaze si ho rozhodne nekúpime. Uvedomte si teda, že keď ste zdravé, môžete a dokážete úplne všetko!

 • Ak nemáte vo svojom jedálničku zaradené ovocie, zeleninu a pravidelný pitný režim, je najvyšší čas to zmeniť! Okrem toho, že zelovoc ponúka množstvo vitamínov a prevencie pred chorobami, je neskutočne chutný. Pitný režim by mal dodržiavaný každou hodinou, na čo mnohé zabúdame. V dnešnej dobe existujú dokonca aplikácie, ktoré vám prísun vody s radosťou pripomenú skrz alarmajúci telefón.
 • Športom k zdraviu, športom k šťastiu. Vedecké výskumy potvrdili, že šport nie je prospešný iba pre zdravie, ale dokáže uvoľňovať po tele hormóny šťastia. A ak vám ani toto nestačí, uvidíte, ako sa vám vrúcne poďakuje žena stojaca oproti vám v zrkadle, kochajúca sa svojou tip-top postavičkou. ;-)
 • Dôležité atribúty zahrňujúce šťastný život a pevné zdravie sa ukazujú aj na dostatku spánku, ale i na tom, či si občas viete urobiť deň/ čas samé pre seba.

Milý denníček…

Veľa ľudí má k denníčkom skeptický postoj. Ale čudovali by ste sa, koľkí úspešní podnikatelia či umelci si vedú svoje osobné zápisky. Táto papierová kniha má svoju oddychovú, aj ,,serióznu“ časť. Zapisujte si do nej svoje pocity, zážitky, maličkosti, ktoré vás tešia či hnevajú- je to taký váš osobný psychológ, dokonca zadarmo. Avšak určite nemôžete zabudnúť na svoje krátkodobé či dlhodobé ciele, ktoré by ste chceli v živote dosiahnuť. Je potvrdené, že ak máte svoje sny a vidíte ich neustále napísané pred očami, plnia sa jednoduchšie. ;-)

denníček

Poriadok doma- poriadok v živote

Kľúčom k šťastnému životu je z chaosu vytvoriť poriadok. Preto by ste na začiatok mali spraviť ,,vianočné“ upratovanie a VŠETKY nepotrebné a zbytočné veci, ktoré vám len zaberajú miesto, vyhodiť alebo ešte lepšie- podarovať charite, pomôcť nimi ľudom v núdzi. Po veľkom upratovaní nastane čas naučiť sa jedno skvelé pravidlo, ktoré znie: VŽDY VŠETKO VRÁŤ NA SVOJE MIESTO!

Sebarozvoj

Chceli ste sa vždy naučiť nový cudzí jazyk? Alebo vás fascinuje veda, o ktorej by ste sa chceli dozvedieť viac? Tak to urobte! Ľudia sú šťastní až vtedy, keď robia to, čo ich baví a napĺňa. Kúpte si odbornú literatúru a čítajte ju, kúpte si CDčko s cudzím jazykom a učte sa ho. Sebarozvíjanie ešte nikdy nikoho neokradlo o šťastie.

knihy

Vzťahy

Poznáme to každá… Niekto vás nahnevá a vy s horúcou hlavou poviete veci, ktoré vás neskôr mrzia či nemáte čas na ľudí, ktorým tak veľmi chýbate. Ak chceme prekypovať šťastím, musíte sa to naučiť inak.

 • Po hádke s partnerom/ rodičmi/ kamarátkami si najskôr nechajte vychladnúť hlavu- s takou hlavou prídete vždy s rozumným argumentom.
 • Mali by ste si nájsť čas na ľudí, ktorých máte rady a nevidíte ich často (aspoň telefonicky).
 • Čas trávený s rodinou je najkratšou cestou k šťastiu.
 • Keď chcete byť šťastné a spokojné samé so sebou, mali by ste sa najskôr rozdať medzi ostatných ľudí. Pochváľte kamarátke nový sveter či účes a odpustite si zbytočnú poznámku na nohavice hentej ženy, ktorú ani nepoznáte.
 • Utnite vzťahy s ľuďmi, ktorí vám berú energiu a nič pozitívne vám do života nemôžu priniesť.

laughing women

Money, money, money…

Vieme, že šťastie si za peniaze nekúpime, ale nemôžeme si klamať v tom, že bez peňazí je život krajší, a preto:

 • Vytvorte si pokladničku. Hádžte do nej pokojne aj drobné, ktoré vám vodič autobusu vydal z dnešnej cesty z práce. Budete prekvapená, koľko peňazí sa vám tam s odstupom času nakopí.
 • Idete okolo obchodu a vo výklade majú brutálny topík… Ale potrebujete ho? Je nevyhnutné, aby vám pribudol do skrine napriek tomu, že tam máte ďalšie štyri? Nenakupujte, keď nemusíte.

A nakoniec to najdôležitejšie… Každý deň sa aspoň raz zasmejte, a to POVINNE! :)

Foto: Pixabay