V náročných alebo nepríjemných situáciách reagujeme zvyčajne automaticky tak, ako sme naučení. Nie vždy vám však vaše podvedomé reakcie aj pomáhajú alebo prospievajú, niekedy sú dokonca naozaj neužitočné. Práve preto vám ponúkame 5 spôsobov, ako môžete v niektorých situáciách zareagovať inak, než doteraz a vďaka tomu si urobiť život o niečo príjemnejším.

 

1. Na situáciách, ktoré vás doteraz hnevali, sa skúste po novom zasmiať

Na svet sa môžete pozerať optikou drámy alebo optikou komiky. Spadne vám tanier alebo obľúbená šálka, rozbije sa a vy? Nahneváte sa. Vyšinutý čudák na vás začne na parkovisku hulákať pre úplnú maličkosť- nahneváte sa. Teda ak vidíte svet optikou drámy. Ak sa naň však pozriete optikou komiky, vedie vás to skôr k tomu, že sa na situácii zasmejete. Počul som príbeh o istej antropologičke, ktorá sa plavila s indiánmi po rieke, v istom momente sa čln prevrhol a jeden z indiánov sa dostal mimo lode. Antropologička urobila fotku, momentku, a bola prekvapená obrazom, ktorý na snímke videla neskôr, keď ju vyvolala. Na lodi sa tu totiž zračili hrôzou preľaknutí belosi, ktorí boli súčasťou výpravy a vedľa člna videla indiána, ktorý bol zakliesnený medzi loďou a kameňom, valila sa na neho voda zo všetkých strán, no indián sa nedokázal na situácii prestať smiať. Jeho prístup si vyžaduje schopnosť nebrať sa tak vážne.

2. Nevkladajte do situácií citové zafarbenie, namiesto toho ich len neutrálne pomenujte

Ste v miestnosti, kde vám niečo smrdí. Bežná reakcia: „Bože, to je nenormálny smrad, už nech som čo najskôr preč…“ Nová reakcia: Uvedomte si, že do toho zbytočne vkladáte citové zafarbenie, pretože vás to ktosi v detstve naučil. Naučili vás, že toto vonia a toto smrdí. Áno, niečo na tom je, že niektoré veci sú nášmu nosu skôr príjemné a niektoré skôr nepríjemné, ale to citové zafarbenie „brutálneho odporu“ k nejakému zápachu je čisto naučená reakcia, ktorá vám zbytočne znepríjemňuje náladu. Dokonca do takej miery, že možno ešte pol dňa potom budete schopná si otravovať myseľ tým, čo nechutné ste pred časom cítili v nose. V takejto situácii pritom nemusíte reagovať afektívne s odporom. Môžete to jednoducho pomenovať bez pôvodne naučeného dramatického citového zafarbenia.

život

3. Nájdite v probléme to, čo vás vďaka nemu posúva ďalej

Nájdite niečo pekné v tom, v čom ste doteraz videli iba problém. Napríklad: Mrzí vás, že vás partner oslovuje neosobne celým menom „Natália“, nakoľko ste zo svojej pôvodnej rodiny zvyknutá na to, že vás oslovovali zdrobnene „Natálka“. Zdalo sa vám to nežné a osobné. Pravdou je, že v tom skutočne môže byť aj určitá miera partnerovej neosobnosti. To nikto nepopiera, no zároveň sa na to môžete pozrieť aj z nového pohľadu, ktorý vás samú posunie ďalej. Môžete to vidieť tak, že pre partnera nie ste dievča – Natálka. Pre partnera ste žena – Natália. Na nejakej úrovni vo vás vidí dospelú ženu, rovnocennú partnerku. Posúva vás tým k Žene vo vás. Možno to do určitej miery zrkadlí aj cestu dozrievania vašej duše – od dievčaťa k žene a v tejto chvíli si už môžete pogratulovať, že ňou aj ste. To, ako sa správajú iní ľudia, zmeníte len ťažko. Ale to, akým uhlom pohľadu sa na vec pozriete vy sama, je výlučne vaša voľba!

život

4. Ak na vás niekto slovne útočí, odrazte jeho atak kladením otázok

Poznáte to. Kolega má zlý deň a vy si to odskáčete. Skočili ste mu do rany a on si teraz na vás vybije svoju negatívnu energiu. Nevedomým cieľom takéhoto človeka je zapojiť vás do jeho hry. On má zlú náladu a snaží sa to vyventilovať tým, že ju posunie ďalej. A ako všetci dobre vieme, nálady sú nákazlivé. Čo s tým? Existuje recept, ako sa nielen nezapojiť do takejto hry, ale dokonca pomôcť človeku, ktorý vás slovne atakuje, vyladiť jeho vlastnú negatívnu energiu. Na útok neodpovedajte oznamovacou vetou. Vždy, keď zaútočí, klaďte mu otázky. Ďalšie a ďalšie, až kým nepocítite, že sa situácia pomaly začína uvoľňovať. Čo konkrétne ťa hnevá? Máš pocit, že som ťa pred chvíľou ignorovala? Stalo sa ti dnes už niečo nepríjemné? Pátrajte spolu s ním po príčine prostredníctvom otázok. Namiesto pocitu, že vám niekto pokazil náladu, to môže dopadnúť tak, že dokonca odídete s pocitom, že ste niekomu pozitívnym spôsobom pomohli uvoľniť jeho negatívnu energiu.

5. Ak je vám človek, s ktorým ste v kontakte nesympatický, predstavte si ho ako štvorročné dieťa

Komunikácia s vašim obchodným partnerom, kolegom či šéfom je nevyhnutná, no rozprávať sa s ním je pre vás hotové utrpenie, pretože je prísny alebo neústupčivý. Počas komunikácie s ním sa na neho pozrite a skúste si živo predstaviť, ako asi vyzeral, keď mal štyri roky. Je jedno či máme 40 alebo 75 rokov, vnútorné dieťa v sebe nosíme celý život. Niekto ho pred ostatnými skrýva menej, iný viac, no má ho v sebe úplne každý. Áno, aj váš nepríjemný obchodný partner či neprimerane prísna šéfka. Pri troche hravej predstavivosti v jej tvári to štvorročné dieťa určite objavíte a možno budete prekvapená, že rozhovor s ňou zrazu vediete s akousi väčšou ľahkosťou a bezprostrednosťou.

Foto: pixabay.com