Na to, aby ste boli úspešní, nepotrebujete len kus šťastia, obchodníckeho ducha a veľa tvrdej práce, ale aj dobrú školu. Netýka sa to iba bežných zamestnaní, ale rovnako aj módneho odvetvia, v ktorom ak nemáte dobrú školu alebo veľa, veľa peňazí, je veľmi ťažké uspieť.

Výber vysokej školy je asi jedným z najdôležitejších rozhodnutí vo vašom živote a najmä v prípade, ak ste sa rozhodli niečo dokázať vo svete módy. Zatiaľ čo vás všade naokolo obklopujú štatistiky a odporúčania na najlepšie právnické, biznis alebo umelecké školy, ak sa chcete venovať móde, chce to ísť trochu hlbšie, aby ste si našli školu dizajnu, pri ktorej si poviete: „toto je ona, tam chcem ísť!“ My vám pre uľahčenie prinášame top 5 najlepších svetových škôl venujúcich sa práve tomuto odvetviu, ktoré sú hodnotené študentmi aj štatistikami.

Najdôležitejšou zložkou je pre uchádzačov výška školného, lokalita, uplatnenie sa po škole a hodnotenie študentmi samotnými. Niektorí sa zaujímajú o mená, ktoré na univerzite študovali, avšak v tomto prípade nejde o jeden z dôležitých faktorov. To, že škola neprodukuje svetoznámych návrhárov neznamená, že nie je dobrá. Je mnoho inštitúcií, ktorých študenti sú veľmi úspešní vo svojom obore už počas štúdia alebo po ňom a uplatňujú sa na skutočne veľmi dobrých pozíciách. Zhrnuli sme pre vás kvalitu fakulty po praktickej, obchodnej stránke, sociálny život, finančnú náročnosť, výdavky, ale aj možnosť privyrábania si. Náš výber nie je hodnotený od najlepšej školy po najslabšiu, keďže sa neustále predbiehajú v prvenstvách, no prinášame vám vždy len jednu školu z každej krajiny sveta, ktoré sa umiestňujú v celosvetovej top 20.

PARSONS, THE NEW SCHOOL FOR DESIGN (NEW YORK CITY, Spojené štáty)

2

Čo sa týka módneho dizajnu, Parsons je veľmoc, ktorá sa nachádza vo veľmi prestížnej lokalite. Nakoľko môžu študenti absolvovať stáže nielen počas prázdnin, ale aj dlhodobo počas semestra (aj dva – tri roky) v spolupráci so svetovými značkami, chrlí jeden talent za druhým. Čo viac, škola samotná spolupracuje s veľkými korporáciami (napr. LVMH) s cieľom propagácie študentských prác a kritiky zo strany nákupcov. Žiadna iná z univerzít v USA nemá až takýto prístup.

Odbor: Fashion Design, Strategic Design and Management; Graduate: Fashion Studies, Fashion Design and Society

Školné: 42 000 $ – 43 000 $

Slávni študenti: Donna Karan, Marc Jacobs, Tom Ford, Narciso Rodriguez, Alexander Wang, Anna Sui, Jason Wu, Jenna Lyons (J.Crew), Jack McCollough and Lazaro Hernandez (Proenza Schouler), Behnaz Serafpour, Doo Ri Chung, Sophie Buhai and Lisa Mayock (Vena Cava), Flora Gill and Alexa Adams (Ohne Titel), Prabal Gurung, Chris Benz, Steven Meisel, Thakoon Panichgul, Carmen Marc Valvo

CENTRAL SAINT MARTINS (LONDÝN, Veľká Británia)

3

Program tejto školy je jeden z najprestížnejších a donedávna fungoval pod vedením profesora Louise Wilsona, ktorý tento svet opustil v máji 2014. Najslávnejší študenti študovali práve u neho, aj keď rovnako dobré sú aj ostatné programy. Žiaci a zamestnanci viac sympatizujú a zameriavajú sa na kreativitu, ako na komerčnú sféru tohto odvetia.

Odbor: Womenswear, Menswear, Textile, Jewelry, and Knitwear Design, Fashion Design with Marketing, Communications, Fashion History, Journalism; Graduate: Fashion, Fashion Communications

Školné: 15,000 £ pre zámorských študentov, 9,000 £ pre U.K a EU krajiny

Slávni študenti: Stella McCartney, John Galliano, Alexander McQueen, Phoebe Philo, Christopher Kane, Hussein Chalayan, Zac Posen, Hamish Bowles, Paul Smith, Giles Deacon, Luella Bartley, Jenny Packham, Jonathan Saunders, Marios Schwab, Alice Temperley, Riccardo Tisci, Matthew Williamson

BUNKA FASHION COLLEGE (TOKYO, Japonsko)

4

Bunka sa najviac preslávila v 60. rokoch, kedy sa jej študenti začali prezentovať v Paríži. Stala sa synonymom pre japonskú avantgardu, doplnená marketingom a technológiami. Jedinou podmienkou pre štúdium je znalosť japončiny a finančné zázemie na život v Japonsku, keďže popri štúdiu nesmiete pracovať.

Odbor: Fashion Design, Fashion Technology, Fashion Marketing and Distribution, Fashion Accessories and Textiles

Školné: 1,204,500  ¥ – 1,294,500  ¥

Slávni študenti: Kenzo Takada, Junya Watanabe, Yohji Yamamoto, Hiroko Koshino, Tsumori Chisato, Nigo

ANTWERP ROYAL ACADEMY OF FINE ARTS (ANTWERP, Belgicko)

5

Elitná dizajnérska škola. Známou je najmä vďaka svojim serióznym študentom- mnohí z nich štúdium kvôli náročnosti nezvládnu. Odkedy sa táto škola objavila na mape módy v 80. rokoch, produkuje hviezdnych dizajnérov. Ak radi experimentujete s inovatívnou citlivosťou a dávkou avantgardy, presne toto je miesto pre vás! Jedinou nevýhodou a podmienkou je znalosť holandštiny.

Odbor: Fashion design

Školné: 7 000 € pre zámorských študentov, 800 € pre E.U. krajiny

Slávni študenti: Ann Demeulemeester, Dries Van Noten, Dirk Bikkembergs, Walter Van Beirendonck, Dirk Van Saene, Marina Yee (The Antwerp Six), Martin Margiela, Veronique Branquinho, Haider Ackermann, Peter Pilotto, Bruno Pieters.

ESMOD (PARÍŽ, Francúzsko)

6

Svetovo prvá a najstaršia francúzska škola módneho dizajnu. Seriózne uplatnenie v oblasti módy nachádza nad 90% študentov a ponúka prednášky aj vo francúzštine a angličtine. Hosťuje programy na viac ako 22. školách 15. krajín celého sveta pre tých, ktorí tu chcú študovať, ale nenachádzajú sa v Paríži. Manekýni a krajčírsky meter boli vynájdene práve tu.

Odbor: Fashion Design, Fashion Strategy & Communication

Školné: 10,000 € – 13,000 €

Slávni študenti: Christophe Decarnin, Suzy Menkes, Alexandre Vauthier, Damir Doma, Olivier Rousteing, Thierry Mugler, Juun J, Catherine Malandrino, Nina Garcia

Všetky ceny ohľadom školného sú orientačné a zaokrúhlené.

Autor: Katarína Mydliarová

Foto: Pinterest, Twitter