Niektorí ľudia nimi pohŕdajú, iní sa za nimi bezhlavo ženú. Protipóly sú však zvyčajne extrém a veci chcú byť v rovnováhe. Ako k peniazom pristupovať v rámci zlatej strednej cesty? Tu je 5 bodov, ktoré vám môžu dať odpoveď:

 

1. Nepohŕdajte peniazmi

Rozšírený ezoterický názor je: Peniaze sú zbytočným výmyslom ľudstva. Ale čo takto pozrieť sa na ne inak, ako na čiastočný odraz vašej životnej sily či energie? Nie, nebudeme vám radiť ezoterické reči v štýle: ,,Myslite na peniaze a určite si ich privodíte do života!“ Stačí obyčajnejšia a trochu viac pevne na zemi položená rada na úvod: Jednoducho nimi najskôr skúste nepohŕdať. Pripustite, že sú dôležité.

2. Buďte šetrná

Zdá sa, že všetko je prepojené. Každá rozhadzovačnosť ide na úkor niekoho iného. Nie, opäť tým nemyslíme prvoplánový ezoterický princíp. Krásne sa to dá vysvetliť na princípe ekológie: Veď predsa každým výrobkom, ktorý si kúpite z rozmaru, dostáva príroda na frak. A vaša peňaženka tiež.

peniaze

3. Nebojte sa pustiť peniaze do obehu

Byť šetrná však neznamená byť Strýko Drž-Groš. Naopak! Ak pristúpite na predstavu, že peniaze sú energia, mali by ste energii dopriať voľnosť a priestor. Nezhŕňajte peniaze. Namiesto toho ich rozumne investujte.

4. Nečakajte vždy priamy zisk

Život má mnohé cesty a niekedy sa ani po rozumnom investovaní nutne nemusí dostaviť pozitívny finančný výsledok. Nečakajte ho. Nečakajte ho v prvom pláne. Môže sa dostaviť ako vedľajší efekt. Poviem vám príbeh mojej dobrej kamarátky: Začala robiť vo svojej malej dedine hudobný festival z čistého nadšenia. Nie preto, že na ňom chcela zarobiť, ale preto, že chcela byť spoločensky prospešná, keďže v dedine sa takmer nič nedialo. Festival sa každým svojim ďalším ročníkom čoraz viac rozrastal a ona vďaka kontaktom s hudobnými interpretmi, ktorých pozývala, časom dostala ponuku na prácu, ktorá ju vnútorne napĺňa a navyše je dobre zaplatená.

peniaze

5. Podeľte sa, ale triezvo

Ak máte aj len málo peňazí navyše, podeľte sa o ne s tými, ktorí majú menej. Nenechajte sa však citovo vydierať. Deliť sa s druhými nie je vaša povinnosť, je to vaša dobrá vôľa.

Foto: pixabay.com