Hovorí sa, že nazrieť človeku do knižnice je vlastne pohľadom do jeho duše. Každého z nás formujú príbehy, ktoré sme prežili v tretej osobe a myšlienky postáv, ktoré vlastne ani nikdy neexistovali. Sú knihy, ku ktorým sa človek dostane čírou náhodou, no potom sú tu aj také, ktoré by si mal prečítať každý. Ktoré to sú?

 

Vladimír Nabokov – Lolita

Nabokov Lolita

Kultový román od Vladimíra Nabokova, ktorý nezanechá ani jedno oko suché. Poburujúcia story z päťdesiatych rokov hovorí o príbehu kontroverznej lásky profesora literatúry Humberta a dvanásťročného dievčaťa Dolorez. Kto je však v príbehu skutočným antagonistom? Je ním muž vo svojich rokoch – trýzniteľ neviniatka – horiaci silnou láskou alebo mladá nymfička využívajúca sex na dosiahnutie sojich cieľov?

F. Scott Fitzgerald – Veľký Gatsby

Great Gatsby
The roaring twenties

Novela zasadená do obdobia ekonomickej prosperity dvadsiateho storočia v Amerike nastavuje zrkadlo svojej dobe. Rozprávač príbehu Nick Carraway sa krátko po presťahovaní do New Yorku stretáva hneď s niekoľkými grotesknými postavami. Príbeh neutíchajúcej lásky s hriechmi a špinou v pozadí vás oberie o dych. Reprezentanti „amerického sna“ Gatsby a Daisy sa ocitnú zoči voči láske, trápeniu, zločinu i smrti, vo forme náznakov a hádaniek sa čitateľ objaví v koži pozorovateľa-detektíva, ktorého úlohou je vyniesť verdikt nad postavami.

George Orwell – 1984

Orwell 1984
Veľký brat vás sleduje!

Dystopický román Georgea Orwella z roku 1949 je autorovým pohľadom do budúcnosti, no je to naozaj iba výplod jeho fantázie? S heslom „Vojna je mier, sloboda je otroctvo, nevedomosť je sila“ sa spoločnosť riadi už niekoľko rokov. So slovníkov postupne miznú pojmy, každý krok je sledovaný a prítomnosť Veľkého brata je už cítiť na každom kroku. So znakmi politického pamfletu v pozadí sledujeme každodenné potĺkanie sa svetom obyčajného muža žijúceho v systéme „angsoc“ (anglický socializmus), kde takzvaná evaporácia osôb a manipulácia myslením je už každodenným chlebom.

Oscar Wilde – Portrét Doriána Graya

Dorian Grey
Hriešna kniha

Írsky spisovateľ Oscar Wilde touto knihou postavil jeden z pilierov modernej literatúry. Silné znaky dekadencie, homose*uálne motívy aj faustovská tématika spôsobili, že kniha bola veľmi dlho odsudzovaná. Aké by to bolo žiť život, kedy každý váš hriech sa poznačí na duši niekoho iného? Život, kde nikdy nezostarnete a navždy budete mladým? Nielen na tieto otázky vám Portrét Doriána Graya odpovie.

Tennessee Williams – Električka zvaná Túžba

Túžba a vášeň ako ju nepoznáme

Čo pre vás znamená vášeň? Uvedomili ste si niekedy, ako veľmi riadi váš život? Konflikt medzi spomienkami a sebeklamom v kontraste s realitou zvykne končiť veľmi tragicky. Vo svete Tennesseeho Williamsa zistíme, že niekedy by bolo naozaj lepšie ísť taxíkom, než si vziať električku zvanú Túžba, pretože zatiaľ čo sedíme v sedačke, svet naokolo sa mihá krvavo-červenými svetlami predznamenávajúcimi váš koniec.

Foto: flickr.com