Bozky od rodičov, od kamarátov, prvý bozk od chlapca, to sú prejavy lásky, ktoré sa nám natrvalo vryli do pamäte. No niektoré bozky pozná celý svet. Zapísali sa do dejín svojou spontánnosťou, spoločenským významom či nezabudnuteľnými emóciami. Vyberáme 10 tých najikonickejších, ktoré roztopia aj to najchladnejšie srdce.

Bozkávajúci sú často ako v tranze. Ponoria sa do vlastného sveta, pocitov, nevnímajú miesto ani čas. Práve týmto sa vyznačuje 10 bozkov, ktoré sme pre vás vybrali. Vcíťte sa spolu s nami do ich príbehu, pretože mnohokrát to, čo bozk symbolizuje, je dôležitejšie ako skutočnosť, s kým sa bozkávate.

10.  Milenci pred radnicou

Untitled 13

Ide o o fotografiu z roku 1950. Vyhotovil ju fotograf Robert Doisneau, ktorý dostal od svojho zamestnávateľa zadanie nafotiť lásku v uliciach Paríža. Vďaka tomu mohla vzniknúť táto slávna fotografia, ktorá sa radí medzi najromantickejšie na svete. Bohužiaľ, fotograf sa po rokoch priznal, že fotka bola zinscenovaná, no bozk bol skutočný. Doisneau videl mladý pár bozkávať sa na ulici a spýtal sa ich či by mu nepózovali. Svoj bozk preňho zopakovali a aj keď nie je fotka spontánna, stala sa symbolom mladosti, života a lásky.

9. Kreslený bozk v Lady a Tramp

Untitled 6

Romantika nemusí byť iba medzi ľuďmi, ale aj zvieratami. Práve pusu medzi Lady a Trampom si mnohí z nás pamätajú ako tú najmilšiu na svete. Keď jedia špagety a ich pery sa spoja, vyčarí sa úsmev nielen na detských tvárach. Preto si aj tento bozk zaslúži byť v rebríčku tých najikonickejších.

8. Bozk počas nepokojov v Kanade

Untitled 14

Táto snímka bola vyhotovená v roku 2011 počas nepokojov po prehre Vancouver Canucks vo finále Stanley Cupu. Bozkávajúci sa pár je Alex Thomasová a jej priateľ Scott Jones, ktorý ju upokojuje potom ako spadla na zem.

7. Najromantickejšia filmová scéna

Untitled 5

Nesmrteľný bozk z filmu Titanic, ktorý sa stal kultovým pre jeho symboliku slobody a lásky. Prostredie, hudba, vášeň sa stali nezabudnuteľnými a mnoho párov túto scénu opakuje.

6. Bozk medzi Britney Spears, Madonnou a Christinou Aguilerou

7

 

Tieto speváčky si na odovzdávaní 20. ročníka Video Music Award povedali, že svoje vystúpenie ozvláštnia vášnivým bozkom. Stalo sa tak pred viac ako niekoľkými miliónmi divákov, Madonninou dcérou a manželom v hľadisku.

5. Najznámejší bratský socialistický bozk

Untitled 16

Vášnivý bozk medzi Leonidom Brežnevom a Erichom Honeckerom v roku 1979 na oslave 30. výročia NDR. Objavil sa v časopisoch po celom svete. Paradoxné je, že komunistický politickí predstavitelia sa často bozkávali, no práve tento bozk sa stal globálne známym.

4. Prvý filmový bozk

Untitled 17

Dnes si už filmy bez bozkávania ani nedokážeme predstaviť. Kedy však prišlo k prvému bozku na plátne? Bolo to v roku 1896 vo filme s príznačným názvom ,,Bozk“. Nakrútil ho slávny vynálezca Thomas Edison. Trval iba pár sekúnd, nebol vášnivý, ale bolo to po prvýkrát, čo bol zachytený na kameru a ponúknutý publiku.

3. Princ Charles a princezná Diana

Untitled 9

Bozk, ktorý sa skutočne zapísal do histórie, nielen pre jeho nečakanosť, ale aj kvôli celému zvláštnemu vzťahu medzi Dianou a Charlesom. Niekto vidí len chladný bozk z povinnosti ukázať lásku pred celým svetom, niekto skutočné city na začiatku ich manželstva. Nech je to ako chce, je jasné, že na tento balkónový bozk sa upierali oči takmer celého sveta.

2. Yoko Ono a John Lenon

Untitled 18

Fotografka Annie Leibovitz urobila túto fotku 8. decembra 1980, len niekoľko hodín pred jeho zavraždením. Fotenie sa konalo pre časopis Rolling Stones a vyjadruje ich spoločnú lásku. Nahý John sa k oblečenej Yoko tisne ako mláďa k matke. Vznikla tak ikonická fotografia, ktorá získala ocenenie najlepší obal časopisu za posledných 40 rokov.

1.Bozk na oslavu konca druhej svetovej vojny

bozk

našim No. 1 je jednoznačne bozk, ktorý zachytil fotograf Alfred Eisenstaedt, 14. mája 1945 na Times Square. Táto snímka vznikla pár minút po kapitulácii Japonska a konca druhej svetovej vojny. Zachytáva vrúcne objatie a bozk námorníka a mladej sestričky, ktorý symbolizuje radosť z konca vojny a pozitívne emócie, ktoré zaplavili svet. Dva týždňa od vyhotovenia fotografie bola zverejnená v časopise Life. Totožnosť páru však nie je dodnes známa, aj keď sa prihlásilo viacero mužov a žien.

Foto: Pinterest, Youtube, Pixabay