To, že sú niektorí muži výborní kuchári, je všeobecne známy fakt. Ale že im to ide rovnako dobre aj s vlnou a ihlicami? Pohľad na muža nahadzujúceho hladko-obratko sa v našich končinách ešte celkom nevžil. Napriek tomu čoraz viac chlapov prepadá vášni pre štrikovanie. Natíska sa spontánna otázka: „Prečo?“ Nuž, odpovede sa rôznia.

Američan Gregory Patrick prišiel v krátkom čase o prácu, priateľku aj o všetok majetok. Akoby toho nebolo dosť, dostavili sa aj zdravotné problémy a tak muž v najlepších rokoch ostal bez prostriedkov a strechy nad hlavou. Jediné, čo mu ostalo, bol opustený dom po starom otcovi uprostred pustatiny. A kopa nevyužitej vlny. Dal sa teda na pletenie. Jednak, aby zabil čas, a tiež, aby zarobil aspoň nejaké peniaze. Pletie dodnes a štrikované výrobky predáva na internete. Má vlastný blog a svoj príbeh opísal v knihe.

gregory muzi strikuju

O čosi menej bolestná bola cesta k pletacím ihliciam pre Gerarda Allta. Keď sa rozhodol, že po dvadsiatich rokoch sekne s fajčením, naraz zistil, že nemá čo robiť s rukami. Reflex siahnuť po cigarete bol silný a hrozilo, že namiesto fajčenia sa jeho koníčkom stane vyjedanie chladničky. Zachránil ho jeden z priateľov (vidíte, zasa chlap!), ktorý mu poradil štrikovanie. Po prvých pokusoch so šálmi a čiapkami v sebe Gerard objavil skutočný talent a dnes je majiteľom obchodu v južnom Londýne. Predáva v ňom vlastné výtvory aj výrobky ďalších nadšencov pletenia a háčkovania. Dvadsať percent z nich tvoria muži.

gerard muzi strikuju

Reuben Briskie z Austrálie sa naučil štrikovať ešte ako dieťa od svojej starej mamy. Dnes sám vymýšľa nové vzory a pliesť naučil aj svoju manželku. Veľký úspech zožal na sociálnych sieťach jeho pletený kryt na smartfón v tvare žraloka. Reuben nemá rád, keď sa naňho okolie pozerá ako na čudáka. Ako tvrdí, je rád, že sa k tejto záľube dostal už v rannom veku, keď si ešte neuvedomoval, že muž s ihlicami v rukách môže vzbudzovať údiv či posmešky.

reuben cover muzi strikuju

Programátor a nadšenec parašutizmu Kjetil Nordin mal ako Nór k štrikovaniu komplikovaných vzorov tak trochu sklony, ale úloha, ktorú si stanovil, nebola vôbec jednoduchá. Trvalo šesť a pol roka, kým z vlny vytvoril vernú mapu hry Super Mario Bros. Nebol to však jeho prvý výrobok. Svojich priateľov a rodinu pravidelne obdarúva háčkovanými hračkami v tvare populárnych postavičiek počítačových hier.

kjetil muzi strikuju

Nadšenci pletenia sa nájdu aj v Taliansku. Založili si tu vlastnú asociáciu a skupinu na Facebooku, kde si vymieňajú skúsenosti, nápady a vzory. Len rok od založenia narástol počet jej členov na 900 a dnes sú ich takmer štyri tisícky. Muži s ihlicami organizujú každoročné celonárodné stretnutia, na ktoré sa rady infiltrujú aj ženy.

Popredný britský dizajnér pletenej módy a spolupracovník časopisu Vogue, Brandon Mably, sa novému trendu vôbec nečuduje. Názor, že pletenie je výhradne ženskou činnosťou, je podľa neho zastaralý. Argumentuje tým, že už počas vojny sa príslušníci vojska a námorníctva museli naučiť štrikovať. Ešte skôr v stredoveku boli pletacie výrobne výhradne doménou mužov. A história mu dáva za pravdu. Nadšencom pletenia bol aj anglický kráľ Eduard VIII. či vynálezci kinematografie bratia Lumiérovci. V niektorých krajinách je štrikovanie dodnes mužskou záležitosťou. Napríklad v Peru nepletú babätkám svetríky šikovné staré mamy, ale novopečení oteckovia!

peru muzi strikuju

Ak ste ešte stále presvedčení, že pletacie ihlice a testosterón akosi nejdú dohromady, máme tu na záver ešte jedno eso v rukáve. Svoj štrikovací „coming out“ urobil pre časom aj hollywoodsky lámač ženských sŕdc Ryan Gosling. V interview pre austrálske vydanie časopisu GQ priznal, že ideálnym oddychom preňho je práve pletenie!

1 ryan

Foto: Twitter, Instagram, Facebook, Pinterest