Po horúcom, slnečnom lete opäť prichádza šarmantná jeseň, keď častejšie siahame po knihách. Ponárame sa do všetkých tých príbehov, ktoré sú v nich ukryté a nechávame sa uniesť fantáziou buď na miesta úplne nové alebo dávno objavené a obľúbené.

Jednou z výborných možností, ktorú vám jeseň okrem príjemných prechádzok dáva, je zájsť do kníhkupectva a kúpiť si novú knihu. Tu sa však môže stať, že hľadaná klasika je vypredaná alebo nedostupná. Ďalšou z možností je objednať si knihu cez internet.  Stačí jedno malé kliknutie a kniha je vo virtuálnom košíku. Rýchle, jednoduché, …. nudné. Čo takto dodať čítaniu viac romantiky a dobrodružstva ?

Knižnice

Výhodou knižníc je nielen cenová dostupnosť, ale aj ich atmosféra. Niekedy človek zatúži vrátiť sa k obľúbeným autorom a knihám, ktoré čítal tak dávno, že si na ich obsah spomína už len matne. Alebo sa mu zachce objaviť niečo úplné nové, čo doteraz nečítal. To všetko je v knižniciach. Najjednoduchší spôsob, ako sa dostať ku klasickej literatúre je požičať si ju. A ak náhodou zistíte, že požičaná kniha nie je nič pre vás, stačí ju vrátiť. Je to tradičný, milý spôsob obstarania si knihy a zdieľania knižných zážitkov spolu s inými čitateľmi. V knižnici sa vynorí kopec spomienok z detstva, zháňanie kníh pre čitateľské denníky, šepkanie a smiech medzi uličkami, napomínanie tety knihovníčky. Knižnice dýchajú zážitkami a pokojom. Vo filme Mesto anjelov (1998, Nicolas Cage, Meg Ryan) je niekoľko krásnych scén odohrávajúcich sa práve na tomto mieste, ktoré môžu byť taktiež inšpiráciou.

1

Antikvariáty

Keď hovoríme o atmosfére a romantike, nemôžeme opomenúť antikvariáty. Ich tajomná aura láka do fascinujúceho sveta kníh, ktoré už majú niečo za sebou. Ukrývajú nielen príbeh, ktorý napísal autor, ale aj vlastný osud, akým sa dostali do antikvariátu. Máte zoznam kníh, ktoré nemôžete zohnať? Treba sa popozerať práve v antikvariátoch! Hľadanie v nich sa podobá dobrodružnej výprave za pokladom. Dodáva čítaniu hĺbku, pretože čím viac námahy vynaložíme na získanie knihy, tým viac si ju vážime a o to viac si vychutnáme čítanie. Keď si ju hrdo, spokojne nesieme domov (alebo do obľúbenej kaviarne), nevieme sa dočkať, kedy sa pustíme do zdolávania stránok a staneme sa súčasťou jej príbehu – to sú okamihy, ktoré stoja za to.

2

Projekt Knihobežník

Pre naozaj dobrodružné povahy je tu projekt vytvorený jedným z portálov predávajúcim knihy s názvom Knihobežník.sk. Na vybraných miestach (za lavičkou v parku, pod stolom v kaviarni) sa nachádzajú ukryté knihy, ktoré keď nájdete, môžete si vziať domov, resp. kamkoľvek Vás napadne, prečítať a potom zase sprístupniť pre ostatných čitateľov. Tým sa čitateľ – ,,Knihobežník“, podieľa na vytváraní príbehu knihy. Príhody a dojmy môže zdieľať na internete. Na stránke sa nachádza aj mapa voľných pokladov, informácie o knihách, ich stave, polohe a podobne.

Foto: Pinterest