Je tomu len zopár dní, čo občania republiky opäť vyšli do ulíc, aby sa svojim hlasom bili o slušné Slovensko. Na bratislavskom Námestí SNP nechýbali ľudia z rôznych kútov krajiny, ale ani známe osobnosti, medzi inými aj herečka Slovenského národného divadla, Táňa Pauhofová.

Talentovaná, okúzľujúca a mimoriadne obľúbená umelkyňa Táňa Pauhofová predniesla počas posledného zhromaždenia Za slušné Slovensko prejav, s ktorým sa stotožnilo množstvo protestujúcich. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prepis jej slov.

„Stojím tu dnes, rovnako ako vy, pretože mi nie je jedno, v akej spoločnosti žijem a záleží mi na tom, čo tu po nás ostane. Rovnako ako vy by som si rada robila svoju prácu a politikov nechala robiť tú ich. Bohužiaľ, nie je to možné.

Pamiatka Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej mi to, rovnako ako vám, nedovoľuje. Nemáme právo zaliezť a tváriť sa, že nevidíme všetko to svinstvo, čo vyplávalo na povrch. Nemáme právo mlčať.

Stretávam sa s otázkou, prečo tu stojíme práve my, herci. Našou prácou je v postavách, ktoré hráme, nastavovať zrkadlo spoločnosti. Nežijeme vo svojom iluzórnom svete, sme súčasťou spoločnosti, na ktorej nám záleží a naša profesná etika nás vedie k tomu vyjadriť svoj názor a vysloviť to, čo trápi aj iných.

Jan Palach povedal: Padajú veľké slová, veľké myšlienky. Tie ale treba nielen mať, ale treba ich vedieť vysloviť a presadiť. Preto tu všetci stojíme, pretože si uvedomujeme, že sme ako spoločenstvo slobodní len tak, ako je slobodný každý jeden z nás. Chceme byť solidárni, spravodliví a slušní. Presne to žiadame aj od tých, ktorí našu krajinu riadia.

Majte úctu k sebe, k druhým ľuďom aj ku všetkému živému. Počúvajte, buďte otvorení dialógu, citlivo zvažujte súvislosti a nenechajte sa ovládať strachom. Buďte statoční a odvážni. S charakterným človekom radi prežijeme aj dva životy, s necharakterným ani päť minút. 

Urážajú nás vaše konšpiračné teórie, vaša bohorovnosť, nedostatok taktu, empatie, vaše zavádzania, hrozby a klamstvá. Oberáte nás tým o dôstojnosť, snažíte sa nás pomaly otupiť a unaviť, pretože viete, že ľudia zbavení dôstojnosti sú ideálnou potravou pre autokratických vládcov. Lenže my sa otupiť nenecháme. Žiadame to najlepšie od samých seba aj od vás.

Mali sme včera v divadle premiéru Sofoklovej Antigony. Od jej napísania prešlo 2 500 rokov. Napriek tomu sú jej slová mrazivo aktuálne. Syn v nej hovorí vládcovi: „Ak štát si niekto prisvojí, je po štáte. Nemá patriť tomu, kto má moc. Ak takto zmýšľaš, vládni radšej na púšti.“

Začnite reálne meniť kurz nášho vládnutia. Štát vám nepatrí. Ak tomu nerozumiete, odíďte hneď. Ďakujem, že sme tu s vami mohli byť.“

Zdroj: Facebook