Muž vníma tehotnú ženu po svojom. Ani my, ani nikto iný mu nevidí do hlavy tak hlboko, aby to vedel definovať. V podstate môžeme predpokladať, že on sám nevie, čo očakávať. Myslíme si, že má čo robiť, aby spracoval informáciu, že sa stane otcom a to aj v prípade, ak sa na dieťa teší.

PRED PÔRODOM

Každý muž určite pozná ako dieťa vzniká, tiež základné príznaky tehotenstva a toho, čo ho sprevádza. Pri predstave hlavy v záchodovej mise od rannej nevoľnosti, neustálej náladovosti, obmedzenia jedálnička kvôli chutiam, prípadne jeho rozšírenia o zdravé potraviny, straty sexy tela, ktoré každý deň s takou chuťou využíval, má hlavu ako melón a obavy, ako to s ňou tých deväť mesiacov vydrží. :)

Samozrejme, súcití, keď nám je zle, keď do seba nevieme dostať nič okrem vody. Čo však muž nikdy nepochopí (a to aj keď mu dáte prečítať všetky knihy a múdrosti sveta) je náladovosť pri búrení hormónov. Z pohľadu muža je totiž žena stále uplakaná, nervózna a frigidná. Pritom nejeden muž zažil búrenie hormónov v období puberty, kedy sa mu následkom nich vytváralo na tvári akné  a menilo správanie. Asi majú krátku pamäť a preto nevedia, aké to je, nemať moc nad svojim telom.

Zatiaľ čo žena robí všetko pre pohodlie bábätka v brušku, muž stále necíti zodpovednosť ako takú. Samozrejme, stáva sa hlavným zdrojom príjmu, profesionálnym masérom, Herculesom, ale praktická znalosť ostáva stále len na nás. Určite každá prikývne, že po ocikaní prvého pozitívneho tehotenského testu sa naše polovičky opijú s kamarátmi. Či už z radosti, alebo zo zúfalstva, tu sa prejavuje prvá fáza tehotného muža- výkyv hormónov.

chaning-1

Časom s pribúdajúcimi kilami, striami a guľatením sa brucha ženy môže dôjsť aj k zaguľateniu muža. Tipujeme, že sa tak nestáva iba mužom, ktorí „sú tehotní“ so svojou ženou a prežívajú s ňou celé tehotenstvo. V tomto prípade nastáva tulení efekt, kedy sedíme v trojici s masou jedla a vreckovkami pred televízorom, lebo sa rázne stávame veľkými paniami ovládača a môžeme sa okrem futbalu dívať aj na uplakaného Channinga Tatuma alebo Bradleyho Coopera bez reptania. Konečne!

S blížiacim sa termínom pôrodu a montovaním postieľky sa stupňuje napätie a „pán otec“ konečne začína cítiť nejakú zodpovednosť nielen za posledné dni vo svojom cabriolete, ale aj za ručičku na váhe, keď sa už do toho dvojmiestneho auta nezmestí.

ZLATKO? RODÍME!

Viete, kedy však príde to ozajstné vyvrcholenie „tehotenstva muža“? Keď mu oznámime, že rodíme! Z tejto informácie sa niektorý muž rýchlejšie, niektorý pomalšie spamätá a konečne začína konať. Aj keď ani po dôkladnej príprave nie je zaručené, že niečo nezabudne, prichádza konečne aj jeho chvíľa. Je síce možné, že si v nemocnici nájdeme miesto pohodlných nohavičiek tangáče, ktoré mu začínajú chýbať, miesto voľných nohavíc na odchod z nemocnice priliehavé šaty, prípadne zamení toaletnú taštičku s toaletným papierom. Ale ak vás bude aj napriek spoteným vlasom na čele a nevydarenému klistíru držať za ruku, budete rada, že ho máte.

Je možné, že si v nemocnici nájdeme miesto pohodlných nohavičiek tangáče, ktoré mu začínajú chýbať.

Takže, aby sme to definovali, „tehotenstvo muža“ má len dve fázy. Prvá je spracovanie informácie o tehotenstve a druhá je vyvrcholenie tehotenstva a príprava na pôrod, ktorý je samostatnou kapitolou. Každý muž sa pri ňom zachová inak. Čo však majú spoločné je to, že ani jeden z nich nemusí dieťa porodiť a prežívať všetky tie bolesti a nepohodlnosť. Kým príde na svet dlho očakávaný potomok, majú za úlohu len stáť pri partnerke, ktorá si vyslovene pýta ich podporu. Nie každý je však toho schopný. Niektorí od stresu nevedia čo so sebou, iní nezvládajú pohľad na trpiacu ženu, ďalší by si radšej pozreli futbalový zápas svojho obľúbeného klubu a tí výnimoční aj toho, ktorý nenávidia.

chaning

Klobúk dole pred tými, ktorí urobia všetko pre to, aby pôrod svojej drahej stihli. Michaela, ktorá sa len nedávno stala mamou na plný úväzok sa nám zverila: „Zavolala som môjmu pracovne naladenému manželovi, s plodovou vodou na dlážke po celej kuchyni. Čudovala som sa, že 15 kilometrovú vzdialenosť zvládol za cca 8. minút. Spadol na schodoch cestou k autu, porušil zopár predpisov, prekročil rýchlosť, privrel si ruku pri zatváraní dvier, miesto svojej tašky zobral igelitku s reklamnými predmetmi. Keď sme sa dostali do nemocnice, zistili sme, že si vzhľadom na pád zlomil dva prsty a vyvrtol členok a zasadrovaný stihol pôrod len tak tak.“

Alena mala o niečo menej bolestnú skúsenosť: „Môj priateľ od samého stresu doma zabudol  foťák aj zamknúť auto pri preplnenej nemocnici. Príchod nášho bábätka bol teda zaznamenaný na starý telefón sestričky, ktorej za to sľúbil pomenovanie malej po nej. Volala sa Arabela.“

Ak v zdraví prežil, teraz už otec, pôrod svojho dieťaťa, musí sa popasovať s touto radosťou. Mnohí si to vysvetlia tak, že sa musia opäť poriadne opiť. Na tom by samozrejme, nebolo nič nezvyčajné, no zaujímavé je to na druhý deň, kedy potrebujeme podporu pri prichádzajúcej popôrodnej depresii a on leží doma po opici. Celý deň samozrejme strávi úplne vyčerpaný, akoby to dieťa porodil sám. Máme to s mužmi ťažké, čo by sme však bez nich robili?

Kytice a zaobchádzanie „po“ je už len sladkým zadosťučinením po deviatich mesiacoch s dieťaťom v lone a druhým na sedačke :)

Autor: Michaela