Naša planéta nám v posledných dňoch ukazuje, že nie my sme jej pánmi, ale ona je tým našim. Ak niekto pochybuje o tom, že sa tu momentálne dejú zvláštne klimatické zmeny, ako potom vysvetlí 80 stupňové rozdiely medzi krajinami? To, čo sa momentálne deje v Austrálii, by sme asi radšej nemali ani vedieť!

Počasie na našej Zemi sa asi zbláznilo, na jednej strane udrela obrovská zima, no na juhu ľudia bojujú s horúčavami, ktoré ich zabíjajú. Obrovský problém majú obyvatelia troch austrálskych štátov, kde sa teploty vyšplhali až do extrémnych výšok, a to 47,3 stupňa Celzia. Tieto teploty prekonali rekordy z roku 1939, čo je pre túto zem viac ako varovaním.

Obrovské horúčavy na týchto miestach spôsobujú požiare, ktoré sa dajú leň ťažko uhasiť a siahajú až do osídlených oblastí. Na desaťkilometrovom úseku diaľnice sa dokonca topí asfalt, čo je viac než znepokojujúcim javom. Vysoké teploty sprevádza silný vietor a sucho, ktoré spôsobili už viac ako 50 požiarov. Teplo v Austrálii zabíja ľudí, záchranári varujú, nech sa nikto nezdržuje vonku a už vôbec nie na slnku. Ľudia by sa mali tiež úplne vyvarovať športovým aktivitám a dávať si na seba pozor.

Presný opak už niekoľko dní zažívajú Spojené štáty americké, ktoré zasypalo obrovské množstvo snehu. Mrazy na niektorých miestach dosahujú takmer mínus 40 stupňov, na čo sú obyvatelia neni zvyknutí. Vo vode dokonca našli dvoch mŕtvych žralokov, ktorí uhynuli na teplotný šok. Je jasné, že naša planéta je momentálne v šoku, a preto nás trápi obrovskými zmenami počasia. Ľudom v týchto oblastiach nezostáva nič iné ako len čakať, kedy sa situácia zlepší.

Zdroj: noviny.sk | Foto: pixabay