Prešiel ďalší rok a vy ste zasa o čosi krajšie a múdrejšie. Každý deň bol totiž malou lekciou a dnes už nie ste tými, ktorými ste boli pred dvanástimi mesiacmi. To je pokrok, ktorý si zaslúži prípitok a oslavu! Čo by mohlo byť lepšie, ako šumivé víno?

Šumivé víno je spoločné označenie pre šampanské, ako aj ostatné sekty. Aký je medzi nimi rozdiel?

Šampanské

Ide o jedinečný druh šumivého vína vyrábaného výlučne v oblasti Champagne na severe Francúzska (približne 160 km od Paríža). Oblasť s celoročne nízkymi teplotami je ideálna práve pre pestovanie hrozna na jeho výrobu. Najznámejšími odrodami pestovanými v tejto oblasti sú napríklad Chardonnay a Pinnot noir.

champagne

Sekt

Sekty sú ostatné druhy šumivých vín, z hrozna dopestovaného a vína vyrobeného mimo oblasti Champagne. Sekty bývajú často  umelo dosycované kysličníkom uhličitým, pre dosiahnutie šumivého efektu s bublinkami. Prvou krajinou, ktorá začala vyrábať sekt mimo územia Francúzska, je práve Slovensko, a to podľa tradičnej francúzskej  receptúry.

champagne IV

Ako podávať šumivé víno?

  • Ideálna je teplota  6 až 8 stupňov Celzia.
  • Pre chuť šumivého vína je dôležitý správny spôsob otvárania – zátku treba vytiahnuť pomaly. Pri otváraní je potrebné dbať na to, aby bolo víno vychladené na správnu teplotu.
  • Podáva sa vo vysokých úzkych pohároch, aby sa lepšie uchovali bublinky a správna teplota.
  • Nalieva sa do naklonených pohárov, aby víno stekalo po stene pohára, bude tak menej peniť.
  • Klišé o jahodách a šampanskom bolo dávno prekonané. Odborníci odporúčajú k šumivému vínu tmavú, kvalitnú čokoládu.
  • Ak je šumivé víno suché, hodí sa predovšetkým ako prípitok a k zeleninový jedlám. Polosuché a polosladké je vhodné k rybám a svetlému mäsu, sladké k dezertom.

champagne V

Dámy, užite si jedinečné chvíle štýlovo so šumivý vínom. 🙂

Zdroj: Pinterest, Wikipedia