Tiež patríte k skupine ľudí, ktorí sú presvedčení, že zubný kaz spôsobuje výhradne cukor? Omyl! Aj keď hrá v tomto prípade zaiste určitú úlohu, na to, aby kaz vznikol, musia ruku k dielu priložiť ešte baktérie, vhodný povrch zuba a taktiež čas.

 

Neveríme, preveríme

Je tomu iba zopár rokov, čo vedcovi a dentistovi Dr. Frankovi Orlandovi nesedela teória, že práve cukor spôsobuje zubný kaz, a tak si ju radšej overil na vlastnú päsť. Vykonal pokus, kedy sa od narodenia staral o 22 krýs v prostredí, kde sa k nim nedostali žiadne baktérie. Milé, však? :) Po celý život ich kŕmil množstvom cukrov a hádajte u koľkých z nich vznikol kaz? Presne tak, u žiadnej!

Aby mohol svoj pokus  skontrolovať, choval aj ďalšiu skupinu malých myší, ktoré mali navlas rovnakú sladkú stravu ako prvá skupinka, avšak s tým rozdielom, že k nim sa už baktérie dostali. A výsledok? Tramtarará – ako sa zdá, kazy na zuboch môžu mať očividne aj myši. Nakoľko sú si človek a krysa vývojovo veľmi podobní, vedci často obetujú tieto nevinné životy práve pre pokrok ľudstva.

ZOO v ústach JE v poriadku

Viete o tom, že ani jedno dieťa nemá po narodení v ústach žiadne baktérie? Avšak, bohužiaľ, nie nadlho. Svoj malý uzlíček šťastia by totiž každý najradšej bozkával, kŕmil, cumlíkoval a nosil na rukách. Z okolia sa mu následne zo dňa na deň nahramodí približne 400 druhov rôznych baktérií, ktoré sú s ním po celý život. Až sa človeku nechce veriť, čo všetko si v ústach chová, no ani o tom nevie.

zubny kaz sposobuje cukor

Radšej kefku, než kaz     

Ak si myslíte, že ste pravou vyznávačkou čokolády a na svete ju nemiluje nikto viac ako vy, to ešte nepoznáte baktérie. Vo chvíli, keď sa vy rozplývate na chuťou tej účasnej belgickej pralinky (pozor, cukor nie sú len sladkosti!!!), baktériám sa začína tá pravá párty. Milujú totiž miesta, na ktoré sa s kefkou musíme doslova prebojovať, napríklad medzi zubami alebo za poslednými stoličkami. Na záver hrá dôležitú rolu čas, ktorý nie je striktne určený. Vašim zubom stačí pol roka a máte zarobené na novú plombu, no chrup vašej kamošky sa so zubným kazom stretne možno tak o rok, dva. Ak za tento čas baktériové radovánky v ústach nestopnete kefkou, tak ste tak trochu zmeškali a party is over.

Zdroj: oralanswers.com | Foto: pixabay.com