Dnes nie je žiadna tragédia, keď ženy nie sú v kuchyni také zbehlé ako ich babičky či mamy. Je to dané dobou, keď už našou jedinou povinnosťou nie je starať sa o domácnosť, variť, prať a žehliť. Preto máme aj menej času, ako získať poriadne kuchárske zručnosti. Bez tréningu sa nikto majstrom nestane. Ako však získať poriadne základy, na ktorých postavíte palác plný skvelých jedál? Ako sa najlepšie naučiť variť? Všade nájdete inšpiráciu. Eknihy v tablete, televízne program, knihy či videá na internete. Kde hľadať?

 

Základom sú čerstvé suroviny

Každý dobrý kuchár vie, že aké dobré sú suroviny máte, také jedlo z nich uvaríte. Preto si pri varení zakladajte na čerstvosti. Veď porovnajte ten rozdiel čerstvých voňavých byliniek a sušenej kupovanej bylinkovej drte. Nebe a dudy. Hľadajte inšpiráciu u kuchárov, ktorí zásadne varia z čerstvých surovín. Veľkým priekopníkom v tejto oblasti je Jamie Oliver. Jamie robí vďaka svojmu televíznemu programu celosvetovú osvetu ohľadom jedla, nechajte sa inšpirovať. Ďalšou hviezdou kulinárskeho neba je aj Nigella Lawson, ktorá vám vysvetlí, ako pripraviť zložité jedlá jednoducho a s ľahkosťou. Z našich končín vás vie veľa naučiť Zdeněk Pohlreich či slovenský majster Martin Korbelič.

Niekedy je mať lepšie knihu

Knihy o gastronómii sú niekedy praktickejšie ako všetky internety sveta. Pretože nemusíte nič tlačiť, nemusíte mať na kuchynskej linke tablet, nemusíte odbiehať k počítaču, aby ste si pozreli, aký je ďalší krok. Knihu si prinesiete do kuchyne a môže začať tvorba veľkého diela. Aké knihy sú dobrou inšpiráciou? Máte chuť na niečo sladké a piecť sa vám nechce? Skúste Nepečené! od Adriany Polákovej. V knihách spomínaného Jamieho Olivera tiež nájdete množstvo inšpirácie. Trh s kuchárskymi knihami je dnes dobre zásobený, ako chladnička pred štedrou večerou.

Prihláste sa na kurz

Kulinárske kurzy sú skvelou možnosťou, ako sa niečo naučiť, spoznať nových ľudí a zároveň sa zabaviť. V Československu je najviac vyhľadávaný takzvaný Prakul. Pražský kulinársky institut, kde si vám vezmú do parády také mená ako Zdeněk Pohlreich, Roman Vaněk či Tomáš Stehlík. Na Slovensku sú veľmi obľúbené kurzy od Chefparade. Tak čo, skúsite to? Alebo si radšej nájdete najprv nejakú kuchárku na online knihy Uniknihy.sk?