Aký máte vzťah k posilňovniam? Chodíte tam rady, alebo to miesto, kde sa masa ľudí ženie za lepšou postavou, nenávidíte? Ľudia sú rôzni, niektorým systém fitness centier vyhovuje, iným naopak vôbec. Pre tých, ktorým návšteva posilky nevyhovuje, svitá na lepšie časy. Cvičenie s vlastnou váhou je stále viac a viac populárnejšie. Pribúdajú vonkajšie workoutové ihriská, kde si môžete zadarmo zacvičiť. Prípadne dnes už nie je problém urobiť si doma menšiu posilňovňu na cvičenie s vlastnou váhou. A o čom to vlastne všetko je?

 

Výhody cvičenia s vlastnou váhou

Hlavnou výhodou je, že si môžete zacvičiť prakticky kdekoľvek. Máte bradlá doma? Môžete si na nich zacvičiť triceps, brucho, hrudník či ramená. Vybehnete von, nájdete tam stojan na prášenie kobercov a to môžete využiť ako hrazdu. A z toho plynie ďalšia výhoda – nemusíte platiť žiadne mesačné poplatky za to, že ste členom fitness centra. A aký je rozdiel pre vaše telo cvičiť s vlastnou váhou a činkami? Cvičenie s vlastnou váhou spevňuje vaše svaly a svalovú kostru, zvyšuje silu a nenaberáte veľmi na objeme. Rasty rastú pomalšie, no ich kvalita je lepšia.

Nevýhody cvičenia s vlastnou váhou

Nevýhodou môže byť, že pre niektorých ľudí môžu byť napríklad cviky na hrazde spočiatku náročné a nebudú vládať toľko, koľko chcú. No keď vytrvajú v úsilí, výsledok sa dostaví. Niektorí sa môžu obávať, či im bude stačiť vlastná váha aj postupom času. Vždy sa nájde nový, náročnejší cvik, pri ktorom vám bude váha stačiť.

Doplnky výživy – áno či nie?

Častou otázkou je, či brať doplnky výživy alebo nie. Záleží to od vášho jedálnička. Pokiaľ v ňom dokážete obsiahnuť všetko, čo vaše telo potrebuje, tak nie. Ale to sa podarí len málokomu. Takže ak si vyberiete kvalitné doplnky výživy a presne ten druh, ktorý vám chýba, ide o rozumnú voľbu.