Každá žena pozná ich meno, každá žena by bola rada za aspoň jeden kúsok z ich kolekcie a obaja si museli vyšľapať svoju vlastnú cestu, aby dokázali preraziť. A tá cesta nebola jednoduchá, práve naopak, stále ich mnoho úsilia. Aj práve preto sú tým, kým sú. O kom je reč? Sú to dve veľké značky, ktoré sú si podobné a zároveň sú úplne odlišné. Desigual a Swarovski. Dva klenoty ženskej módy, ktoré sú známe na celkom svete.

 

Ako vznikol Desigual?

Obľúbené kabelky Desigual, kabáty, blúzky či topánky. Odkiaľ pochádzajú? Kto stojí za ich zrodom? Ich otcom je Švajčiar Thomas Meyer, ktorý firmu Desigual založil už v roku 1984 na španielskej Ibize. Čím je táto značka výnimočná? Hlavne tým, že sa nebojí mať svoj vlastný názor, búra konvencie a obľúbená je vďaka svojmu sviežemu štýlu – farebnosť až šialenosť. Meyer vystaval svoju firmu na zelenej lúke a dnes patrí medzi módnych gigantov. Trhová cena firmy, ktorá zamestnáva viac ako 3500 ľudí, je takmer 1 miliarda €. Za 30 rokov sa Desigualu podarilo vytvoriť úspešnú a hlavne obľúbenú značku. Meyerovi by sa to nepodarilo, keby sa nerozhodol ísť svojou vlastnou náročnou cestou.

Swarovského umenie

Daniel Swarovski sa narodil v českom mestečku Jiřetín pod Bukvou. Počas svojho štúdia si vyskúšal aj brúsenie a leštenie krištáľov a vtedy prišiel na to, čo je jeho snom. Snom, ktorý si rozhodol splniť. V roku 1895 zakladá v rakúskej fabrike svoju firmu a veľmi rýchlo sa stáva známym na celom svete vďaka svojej precíznej práci. Prečo práve Rakúsko? Pretože Swarovski vynašiel stroj na brúsenie krištáľu, ktorý mal vysokú spotrebu energie. A práve v rakúskom mestečku Wattens objavil fabriku napojenú na vodnú elektráreň, ktorá mu poskytla dostatok elektrickej energie.

Úspešný priekopník

Je málo žien, ktorým by sa nepáčili očarujúce Swarovski prstene, náušnice či náhrdelníky. Čoho dôkazom je aj to, že firma v súčasnosti zamestnáva viac ako 25 tisíc zamestnancov len preto, aby uspokojila dopyt po svojich výrobkoch. A čo vy, dámy, máte aj vy nejaký kúsok z dielne tohto českého priekopníka?