Na Slovensku je štandardom, že dieťa po dovŕšení šiesteho roku nastupuje do školy po tom, čo celý rok predtým absolvuje povinné predprimárne vzdelávanie v škôlke. Známi slovenskí manželia to však vidia inak a pri svojich ratolestiach prevzali prácu učiteľov na seba.

Zdenka Predná, ktorá sa preslávila vďaka prvej sérii Slovensko hľadá SuperStar, žije so svojím manželom Oskarom Rózsom a ich dvomi deťmi v jej rodnej Banskej Štiavnici. Dvojica si tu zvykla na pokojný život bez stresu a snaží sa ho dopriať aj synom. A kedže škola by im v tom mohla brániť, rodičia sa rozhodli, že výučbu zoberú do vlastných rúk.

Nepoznajú časový stres

„Prišlo to prirodzene, vyplynulo to z nášho slow­lifu (pomalého života – pozn. red.). Naše deti nenavštevovali ani škôlku, a teda sme ich skúsili učiť doma. Vidím, ako ich to baví. Samy si vymýšľajú nové veci… Baví ma pozorovať, ako ľahko sa učia, keď samy chcú,“ prezrádza speváčka pre Plus 7 Dní. V úlohe učiteľky sa strieda s Oskarom, s ktorým na chlapcov v ničom netlačia.

,,Super je, že iniciátori sú deti. Keď niečo potrebujú vedieť, proste sa nás pýtajú dovtedy, kým sa to nenaučia alebo sa nedozvedia to, čo potrebujú,“ pokračuje Zdenka, ktorá tvrdí, že takouto formou prebieha vyučovanie v podstate celý deň. Nad knihami ale nesedia.  „Polhodina denne a vybavené,“ šokuje.

Oskara a Eliáša zvuk budíka nestraší. Keď ráno otvoria oči, idú sa hrať a po raňajkách vyplnia jednu až dve strany zo svojich zošitov a potom sa starší syn venuje hudbe. Keď mu „padne“, utečú všetci do prírody a večer si spoločne čítajú, vďaka čomu sa chlapci naučili čítať veľmi skoro. ,,Nepoznajú časový stres. Hlavne, že môžeme byť spolu. To je najväčší luxus v tejto dobe,“ tvrdí dvojnásobná mamina, ktorá synov plánuje vyučovať dlhšie ako iba po prvý stupeň základnej školy.

Nechýba im kolektív?

 „Uvidíme, čo bude ďalej. Eliáš má päť a Oski sedem rokov, ale v podstate sú na rovnakej úrovni. Eliáš práve dokončuje prvý ročník, má ho ako hru. Oski má zatiaľ voľno a potom asi naraz pôjdu druhácke učivo. Uvidíme,“ uvádza absolventka Technickej univerzity vo Zvolene. Ak by ste si mysleli, žeby deťom mohol chýbať kolektív, bývalá SuperStaristka tvrdí, že nie. „Chodia na výtvarnú aj hudobnú a keď im niekto vyhovuje, pozvú ho k nám. Alebo ideme spolu von. Je super, že môžu tráviť čas s tým, s kým chcú, a nie s tým, s kým musia.“ 

SLEDUJTE náš FACEBOOK a horúce pikošky sa dozviete medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

V rodine známych hudobníkov sa praktizuje takzvaný homeschooling, ktorý je na Slovensku povolený od roku 2008. Schváliť ho však musí riaditeľ kmeňovej školy, kde je dieťa nahlásené, pričom rodič musí doložiiť zodpovedajúce vzdelanie – pri predškolákoch stačí stredoškolské vzdelanie s maturitou a pri školákoch na základnej škole je potrebné vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa ustanovené pre učiteľov príslušného stupňa základnej školy. Do skutočnej školy by mali deti chodiť na polročné a koncoročné preskúšanie.

Zdroj: Plus 7 dní | Foto: Instagram/zdenkapredna