Poznáte príbeh o Popoluške? Jasné, že áno. Čarovné šaty v oriešku a potom ples, princ a všetko to kúzlo lásky, o ktorom sníva každá z nás. A čo keby sme vám povedali, že to vôbec nie je výmysel? Šaty majú skutočne kúzelnú moc! A nielen do polnoci, ako to bolo v prípade sestry ,,Popelky“:)

Svetlana Matúšková, Slovenka, ktorá celým svojim srdcom prijala posolstvá krajiny,v ktorej žije, sa rozhodla vrátiť ženám stratené korene a v roztočenej sukni im venovať ženskosť, sebavedomie a slobodu. Na stretnutie s touto nádhernou ženou sme sa nesmierne tešili, pretože pri pohľade na jej krásu a zo všadiaľ trčiacu charizmu nami zalomcovala túžba poznať tajomstvo jej kúzla. To sa podľa nej ukrýva aj v múdrosti našich predkov. Žien, ktoré kráčali po našej rodnej hrude s múdrosťou, hrdosťou a odvahou učiť sa novým veciam s láskou v srdci.

Slovenka v čarovných šatách!

Ako si sa, Svetlanka, dostala k podpore žien a šitiu svojich zázračných sukní?

Podpora žien je v mojom živote kapitola, ktorá sa postupne píše už od môjho útleho detstva. Vždy som milovala a aj milujem pocit a nadšenie, ktoré je vo mne z vedomia, že som ŽENA. To je podstata, ktorú si uvedomujem od momentu, ….odkedy si uvedomujem. :) Som rodená žena a jediné, čo som v živote okresávala, boli návyky, dogmy a mylné názory získané výchovou, postojom spoločnosti (o tom, aké postavenie má žena v našom systéme, aké názory má mať, čo môže a čo nie…)

V každej z nás existuje obrovská sila a moc, ktorá keď sa prebudí a správne bez manipulácie používa, prináša žene, jej rodine a v konečnom dôsledku aj celej spoločnosti najvyšší úžitok, dobro a nekonečné množstvo energie, tvorivosti a aj lásky.

Je to pre mňa symbol najvyššej hojnosti, akú som v tomto živote objavila: Dovoliť si byť jednoducho sama sebou a hlavne umožnit prejaviť sa tejto sile medzi ostatnými. V ďalsej časti tejto mojej kapitoly sa učím toto dovolenie si naplno užívať a je to perfektné…. Niekde medzi týmito mojimi precitnutiami a radosťou vznikli stretnutia s inými predstaviteľkami ženstva. To, že som podporovala samú seba, vytvorilo situácie, ktoré viedli k podpore ďalších žien. Vzniklo to prirodzene, samo sa to tvorilo. Študujem etnológiu a už niekoľko rokov sa venujem systematickému štúdiu symbolov, obyčajov, posvätnej geometrie a iných zákonitostí, ktoré s týmito témami súvisia. Sukne zázračnice vznikli ako výsledok určitého poznania. Majú svoj špecifický charakter, vyjadrujú osobný príbeh každej nositeľky, nesú krásnu čistú silu a vzácnu symboliku!

Sukňa zázračnica

Čo je teda na tvojich sukniach také zázračné? Aké symboly do nich vkladáš?
Najpoužívanejší a najžiadanejší symbol v sukniach a opaskoch je kvet života. Je to univerzálny symbol – nazývam ho ,,matricou stvorenia“, ktorý sa dostal v poslednom období viac do povedomia ľudí ako v minulosti. Nachádza sa v mnohých kultúrach sveta. U nás je jeho čiastka zobrazovaná napríklad na tzv. „farebných detvianskych krížoch“ v podobe farebného kvietku ( tiež aj Perunova hviezda).

Príbeh v sukni

Sukňa zázračnica prináša žene viditeľnejší prejav jej vnútorného sveta.

Symbolika, ktorá sa do sukne rodí, má veľmi hlboký význam pre aktuálne vedomie ženy. Každý symbol na sukni otvára témy, ktoré sú v nej samej a potrebuje ich vnímať viditeľnejšie, dostať ich na povrch. Tieto témy sa ťažko vyjadrujú SLOVAMI, a preto potrebujú byť „spracované“ bez nich. Majú „väčší rozmer“, než akýkoľvek rozsiahly popis. Symboly obsahujú práve tieto „väčšie rozmery“ – v nich je obsiahnuté to veľa, čo by sme chceli vysloviť alebo popísať. Majú multifunkčné vlastnosti, ktoré na nás pôsobia – liečia, harmonizujú, otvárajú, podporujú, zmierňujú. Náš mozog funguje na základe myšlienkových máp – obrazov – symbolov, zvukov, vnemov.

Okrem toho, že Svetlana miluje slovenskú kultúru a snaží sa prinavrátiť jej miesto v živote moderných ľudí, vníma krásu žien celkom iným spôsobom – CEZ SEBA. Cez poznanie vlastnej ženskosti a sily, krásy ukrytej v srdci. Aj to robí jej sukne naozaj kúzelnými. Nakoniec má pre nás aj odkaz, ktorý by si každá z nás slovenských žien mala zobrať k srdcu!

Krása slovenského ľudového oblečenia

SOM SLOVENKA, som žena narodená na Slovensku, v meste, dedine, v tomto systéme politickom, sociálnom, v danom čase a priestore naplnenom duchom tejto kultúry, ktorú tvorili ženy spisovateľky, lekárky, tanečnice, bádateľky a ženy v ďalších iných poziciách a roliach. Každá jedna tu vytvorila niečo SPOLU so svojimi MUŽMI, vždy za daných okolností, s možnosťami, ktoré doba poskytovala a čomu bol svet naklonený. To kde sme a čím sme s nimi súvisí – s ich schopnosťou príjmať a posúvať svoje pozantky, zručnosti a obyčaje ďalšej generácii. Zrnká ich investovanej energie môžeme objaviť každá jedna v sebe samej. Začína to vďakou voči nim a pokračuje rozhliadnutím sa okolo seba. Je tu čo robiť pre každú jednu z nás!

PRIJMITE REALITU, PREBERTE ZODPOVEDNOSŤ A PLNE SA ODDAJTE VIERE V ŽIVOT!

Foto: Facebook