Rodina Daniela Heribana prežíva obrovský žiaľ. Smrť známeho umelca sa však dotkla aj celej verejnosti. Slováci smútia a zároveň sú v šoku z jeho náhleho odchodu. Ten dokonca mnohých podmieňuje ku konšpirovaniu.

Daniel Heriban zomrel 24. mája vo svojom dome vo Svätom Jure, kde bola k nemu v skorých ranných hodinách privolaná pomoc zdravotníkov. Tí sa trojnásobného otecka snažili oživiť, no resuscitácia bola neúspešná. Príchodu záchrannej posádky predchádzali hercove veľké bolesti chrbta, s ktorými deň predtým navštívil i nemocnicu.

Konšpirátori sa ani teraz nezapreli

Po zdrvujúcej informácii sa sociálne siete zaplnili konšpiračnými teóriami, tvrdiacimi, že za smrťou uznávaného rodáka z Trnavy stojí očkovanie proti Covid-19. Pri jednom príspevku už dokonca zakročila aj Polícia SR.

,,Facebookove hyenny znovu zneužívajú smrť na svoje úchylné prejavy. Tak ako to býva železným pravidlom, aj v prípade smrti umelca Dana Heribana dochádza k zneužívaniu jeho smrti na propagáciu úchylných prejavov anonymných účtov na sociálnych sieťach. Rovnako postupovali v prípade Júliusa Viršíka, Vladimíra Krčméryho a Miroslava Žbirku. Okamžite po ich smrti prichádzali so zaručenými dôvodmi ich skonu. V prípade Dana Heribana neboli v tejto chvíli príčiny úmrtia zverejnené,“ píše sa na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Tragédie a akútne ochorenia tu boli vždy

K mudrovaniu Slovákov sa vyjadril aj jeden z najpopulárnejších odborníkov v boji proti hoaxom z medicínskej oblasti na Slovensku Milan Kulkovský, primár interného oddelenia v nemocnici v Považskej Bystrici.

,,Je mi ľúto, že sa okamžite po tejto správe začali šíriť zaručené informácie o tom, že príčinou jeho úmrtia je vakcína. Občas mám pocit, že veľká časť populácie nadobudla pocit/názor, že pred pandémiou nedochádzalo k náhlym úmrtiam mladých ľudí. Tragédie a akútne, život ohrozujúce ochorenia, tu, žiaľ, boli vždy a naďalej aj budú. Mnohé z ochorení sú aj pri rýchlej diagnostike napriek pokroku medicíny aj dnes smrteľné,“ uvádza vo svojom príspevku odborník.

Na základe dostupných informácií a vlastných skúseností by podľa Kulkovského mohla byť pravdepodobnou príčinou smrti populárneho umelca akútna disekcia aorty. Tá sa prejavuje často nešpecificky, napríklad bolesťami chrbta. ,,Menej pravdepodobnou príčinou je srdcový infarkt. Svoj názor som písať nechcel, no hnevajú ma šíriace sa “zaručené” informácie konšpirátorov, ktorí zbytočne zneužívajú túto obrovskú tragédiu. Danielovo dielo nebola Horná Dolná, po umení túžiaci divák si ho zamiloval pre množstvo iných krásnych postáv…RIP…budeš nám chýbať,“ napísal na záver úspešný lekár.

Zdroj/Foto: Facebook/Hoaxy a podvody – Polícia SR, Instagram/kulkovskymilan, tvmarkizaofficial