Každá z nás túži po tom, že nájde svojho princa na bielom koni, s ktorým bude žiť naveky, avšak… možno vám do cesty vojdu ,,neprekonateľné rozdiely“, tretia osoba, ktorá k vám rozhodne nepatrí alebo jednoducho zistíte, že od života očakávate niečo celkom úplne iné ako každý večer upratovať po svojom mužovi. Čo však v prípade, že ste si už so svojim mužom stihli založiť rodinu?

V živote nastávajú situácie, na ktoré sa mnohokrát nemôžeme pripraviť a taktiež s nimi často nerátame. Rozvod či rozchod s dlhodobým partnerom patrí rozhodne k nim, no čo ak vám v detskej izbe sladko zaspáva malý anjelik, ktorý si rozhodne nezaslúži, aby bol ako svedok zaťahovaný do vašich hádok, či dokonca rozhodcom vo vašom nefungujúcom vzťahu?

Je úbohé, ak sa v čase krízy snažíte manipulovať práve deťmi, aby ste ich získali na svoju stranu. Deti nechápu život dospelých a ani sa vašimi vzájomnými nezhodami nechcú zaoberať, je im to nepríjemné. Majú na to plné právo, neberte im ho.

Vaše patnerské problémy by mali zostať len medzi vami a vaše deti by sa napriek napätej atmosfére doma mali aj naďalej zaoberať len svojimi detskými radosťami, hrou, trávením času s rovesníkmi a bezstarostným snením, ktoré si vo svojom veku zaslúžia. V čase stále sa zvyšujúceho počtu rozvodov je rozumné, a u inteligentných ľudí sa to aj predpokladá, že napriek rozchodu s partnerom aj naďalej zostanú dobrými rodičmi. Bez toho, aby bývalého partnera cez svoje ratolesti vydierali, aby cez ne posúvali svoju averziu voči nemu a nebodaj ho v prítomnosti dieťaťa aj zhadzovali a urážali. Veď dôvodom uzavretia aj ich manželstva bola kedysi láska a vzájomné sympatie, ináč by taký vážny krok neurobili.

Preto aj po vzájomnom odcudzení, nevere či zlyhaní vzťahu z nejakých ďalších dôvodov by ste mali k sebe zachovať aspoň štipku úcty a nájsť spoločnú reč, čo sa týka budúcnosti a výchovy dieťaťa. Ak ho obaja máte rovnako radi a aj dieťa miluje oboch rodičov, nemali by ste si napriek zlyhaniu vášho vzťahu navzájom odopierať snahu zostať mu dobrým rodičom aj naďalej, nehovoriac o tom, že by ste celkom mali zabudnúť na pomstu, ktorou by ste bývalému partnerovi možno skomplikovali život. Vždy tým totiž najviac ublížite samotnému dieťaťu. Ak chcete mať vyrovnaného, veselého a spokojného potomka, zamyslite sa a uvedomte si, že jeho blaho by malo byť v rebríčku vašich hodnôt vyššie, ako vaše zranené srdce a ego. Pre dieťa je najkrajšie vyrastať v úplnej a milujúcej rodine, ak to však nie je možné, doprajte mu po rozchode rodičov aspoň poznanie, že ho obaja naďalej milujete a ste tu pre neho. Naučte sa navzájom s bývalým partnerom vychádzať v mieri a v priateľskej atmosfére aj napriek vašim rozdielným pohľadom na život a neoberajte dieťa o istoty.