Francúzska kultúra je v mnohom veľmi inšpiratívna. Od oblečenia cez jedlo až po radosť zo života, máme sa od Francúzov čo učiť. Pôsobia vyrovnane a šarmantne za každých okolností. Povestné „savoir vivre“ alebo umenie žiť v sebe skrýva viac ako dve slová. Je to životný štýl, ktorý prospieva duši. Čo je jeho základom?

 

1.) Čas na jedlo

Francúzi jedlo milujú. Dlho raňajkujú, užívajú si predĺžené obedy a večere s priateľmi. Pri jedle vždy konverzujú. Nahádzať ho do seba bez toho, aby si ho človek vychutnal, je pre nich nepredstaviteľné. Ich vzťah k jedlu tak silný, že nedávno musela byť zákonom uložená povinnosť nechať si zabaliť nedojedené jedlo v reštaurácii so sebou, aby sa potravinami nemrhalo. Francúzi totiž považujú za barbarské brať si so sebou zvyšky.

savoir vivre V

2.) Nerobia nič, čo by ich nebavilo

Od športu až po voľný čas, Francúzi sa nenútia do žiadnej aktivity. Aký by to potom malo význam? Neznášate ranný beh či dlhé rady pri pokladniach? Beh vymeňte za aktivitu, ktorá vás bude napĺňať a čakanie v rade si spríjemnite počúvaním hudby alebo pošlite do obchodu za seba náhradu. Vždy sa nájde riešenie.

savoir vivre VI

3.) Prirodzenosť a vlastná hodnota

Francúzsky sú povestné svojím vkusom a eleganciou. Nič však nepreháňajú a nesilia. Poznajú samé seba, čo im pristane, čo sa im hodí a čo naopak nie. Na základe toho si celý život budujú vlastný štýl. S líčením to tiež nepreháňajú a investujú viac do starostlivosti o seba. Rady sa rozmaznávajú, a čo je podstatné, nechávajú sa rozmaznávať.

savoir vivre VIII

4.) Sebavedomie

Na každej žene je niečo krásne a niečo zaujímavé. Francúzsky svoje prednosti prezentujú ako šperky. Starajú sa o seba a vedia vyzdvihnúť, čo je na nich iné. Oči, pery, ruky. Umenie variť, maľovanie, láska k hudbe. Spojenie vonkajšej a vnútornej krásy im dodáva sebavedomie. Francúzsky vedia pochváliť samé seba a vniesť trocha arogancie do bežných dní. 🙂

savoir vivre IX

5.) Láska

„Láska je nevyhnutným pokrmom pre všetkých.“

„Najdôležitejšie je milovať, byť milovaná, šťastná a vyrovnaná sama so sebou.“

Edith Piaf

Čo viac dodať? Keď sú ženy zamilované, žiaria – oči, pleť, nehovoriac o nálade. Všetko sa zdá krajšie a veselšie. Je to lepšie, ako tisíc skrášľovacích procedúr. Preto si tú v podobe lásky doprajte čo najčastejšie.

Savoir vivre X

Šťastie je kľúčom k šarmu. Nespoliehajte sa na náhody a vezmite ho do vlastných rúk. Zmeňte postupne, krok po kroku (alebo naraz) to, čo vám nevyhovuje, nebaví vás alebo neteší. Samozrejme, niektoré veci skutočne musíte a nedá sa im vyhnúť, ale skúste si každý deň nájsť niečo, čo vám urobí radosť. Aj keď to bude len drobnosť.

Foto: Pinterest, Tumblr