Samota je zdraviu škodlivá. Aspoň to tvrdia najnovšie vedecké štúdie publikované Brigham Young University v americkom Utahu. Uvádzajú, že spoločenská izolácia skracuje život v priemere o sedem rokov a zvyšuje riziko choroby či dokonca predčasného úmrtia až o 30 percent! Tieto informácie netreba brať na ľahkú váhu, nakoľko k týmto alarmujúcim poznatkom dospeli výskumníci po vyše 30 rokoch štúdia!

Zároveň ale nemusíte prepadať panike, ak si toho správneho partnera ešte len hľadáte alebo ste šťastne single. Vedci nehovoria výlučne o partnerskom vzťahu, ale poukazujú na nebezpečenstvo samoty v jej širšom zmysle. Veľmi dôležité sú harmonické väzby v rodine, s priateľmi či na pracovisku. Pozor však na virtuálne vzťahy, tie sa ukázali ako neplnohodnotné a skutočné priateľstvá nenahrádzajú.

1

Efekt samoty na ľudské zdravie je porovnateľný s nepriaznivými účinkami obezity, neumierneného pitia alkoholu či fajčenia 15 cigariet za deň. Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že vyhýbanie sa druhým ľuďom znižuje riziko choroby, opak je pravdou. Osamelosť výrazne oslabuje náš imunitný systém. Vážte si preto svojich priateľov, sú totiž zdraviu prospešní!

Foto: Pinterest