Blíži sa čas dovoleniek a vy ako na potvoru nemáte s kým ísť? Všetky kamarátky sú buď zadané, s deťmi alebo ich termíny neladia s tými vašimi? Nehádžte flintu do žita a vyrazte niekam sama. Berte však ohľad na pravidlá, ktorých sa ako single dovolenkárka musíte držať, ak to chcete v zdraví prežiť a ešte si aj oddýchnuť.

Ste síce single, ale ste šťastná, cítite sa realizovaná a vnútorne vyrovnaná. To je síce fajn, problém je, že zvyšok sveta s tým vôbec vyrovnaný nie je. Žena na dovolenke je pre väčšinu spoločnosti fenomén, na ktorý hľadí s počudovaním, odstupom či dokonca poľutovaním. Darmo budete pôsobiť sebavedome. Nič s tým nenarobíte. Väčšina ľudí vytrhnutá z každodenného pracovného kolobehu sa počas voľných dní nudí, a pohľad na vás ich bude nútiť premýšľať, čo vás primälo k tomu, aby ste cestovali sama. Opustil ju na poslednú chvíľu chlap? Alebo chce niekoho zbaliť?

single titulka

A tu sme pri ďalšom stereotype. Každý voľný muž vo vašom okolí si bude myslieť, že ste voľná a navyše ľahká korisť. Predpokladá sa, že v lete sú mravy uvoľnenejšie a anonymita neznámeho prostredia dodáva odvahu aj najväčším zúfalcom. Okrem toho, v prímorských lokalitách platí nepísané pravidlo, že mužský personál na pláži či v bare by sa mal „postarať“ o osamelé turistky. Ak sa teda chcete vyhnúť prílišnej pozornosti miestneho plavčíka či nájazdom dobrovoľných letných gigolov, najlepšie urobíte, ak budete nosiť tričko s nápisom v lokálnom jazyku, ktorý hlása „Som v pohode a nehľadám chlapa“ (samozrejme, ak ho nehľadáte). Obrňte sa časopisom, knihou, prehrávačom so slúchadlami. Budťe príjemná a uvoľnená, ale zachovajte si odstup. Ak vám bude prítomnosť niektorého z mužov nepríjemná, pokojne otvorene povedzte, že nehľadáte spoločnosť. Môžete sa spolu zasmiať na tom, že ide o nedorozumenie. Na dovolenke totiž môžete každú trápnu situáciu zvaliť na jazykovú bariéru.

foto single1

Ďalším úskalím, ktorým si budete musieť nevyhnutne prejsť, je finančná otázka. Hoci je v našej spoločnosti stále viac single, cestovné kancelárie akosi nemyslia na fakt, že aj nezadaní chcú cestovať. Jednolôžkové izby sú väčšinou drahšie, hoci poskytujú oveľa menší komfort. Preto zavrhnite alternatívu, že budete väčšinu času tráviť na hotelovej izbe! Niektoré agentúry ponúkajú síce dovolenky pre jednotlivcov, na ktoré majú zákaz vstupu páry a rodiny s deťmi, dopredu sa však ubezpečte, že ide o seriózny zájazd, aby ste sa neocitli na dvojtýždňovej neviazanej orgii na lodi uprostred Stredozemného mora.

foto single 2

Nemenej dôležitým aspektom vašej sólo dovolenky je bezpečnosť. Vo všeobecnosti neodporúčame na prvej single ceste skúšať neznáme exotické destinácie či zvyšovať si adrenalín nebezpečnými trekmi v opustenej prírode. Ak ste si pozorne prečítali predchádzajúce riadky viete už, že adrenalínu budete mať viac ako dosť. V neznámom prostredí sa pohybujte medzi ľuďmi. Takisto na pláži poproste radšej niekoho na blízku, aby vám dozrel na veci, kým budte vo vode. V tomto máte výhodu. Vždy sa nájde dosť ochotných ľudí, ktorí pomôžu osamelej žene.

foto single 4

Hoci ste sama, nemali by ste pôsobiť zatrpknuto či odmerane. Ste na dovolenke, tak sa tešte a užívajte si ju. To, že vás okolie kategorizuje, neznamená, že musíte pristúpiť na tieto pravidlá hry. Prehoďte zopár slov s ostatnými dovolenkármi, s personálom v hoteli, choďte na fakultatívny zájazd či do aquaparku. Vyrazte na miestny trh a do reštaurácie. Nezabúdajte na selfie a suveníry! Aj nezadaná žena si môže užiť dovolenku ako sa patrí! A možno sa vám to nakoniec aj zapáči.

Foto Pinterest