Stovky značiek, odtieňov, príchutí, ale váš je len ten jeden! V kozmetických taštičkách máme lesk či rúž na pery, ktorý nám slúži na bežné skrášlenie sa do práce či na nákup, a takisto na toaletnom stolíku stojí rúž, ktorý patrí zvláštnym príležitostiam, ako sú večierky a iné akcie, kde je potrebné sa „vyšvihnúť“. Ale napadlo vám niekedy, čo všetko sa skrýva za touto maličkou tubou červenej (ružovej, oranžovej, fialovej…) hmoty?

Za „objaviteľov“, resp. priekopníkov rúžu považujeme Sumerov. V dávnych časoch obsahoval prírodné látky, ako ovocie, hmyz či hennu. V Mezopotámii ženy prahli po lesku a rôznych farbách rúžov, preto na ich výrobu využívali rozdrvený prášok z drahocenných šperkov. Avšak tú najpestrejšiu škálu odtieňov od čiernej až po červenú vytvorili ešte starí Egypťania.

Práve červený rúž bol najobľúbenejší, aj keď sa skladal z karmínovej farby extrahovanej zo samičiek hmyzu červca nopálového. Tieto neodolateľné kozmetické prípravky obsahovali aj bróm, jód a olovo, čo často viedlo k ochoreniam, ba až k samotnej smrti (nielen u žien). Prírodné materiály na farbenie pier v tom čase využívali aj dámy v Japonsku, a to včelí vosk a smolu. Rané rúže, respektíve farbivá na pery, boli uchovávané v maličkých mištičkách alebo na paletách na farby. Rúž v pevnej tuhej forme vyrobil arabský prírodovedec Abulcasis, a to ,,až“ v roku 9.

Na území antického Grécka bol rúž prvý raz spájaný s prostitúciou. Aby boli ľahké devy v spoločnosti rozlišované od počestných dám, museli nosiť podľa zákona tmavo nafarbené pery. S postupným príchodom kresťanstva a dostávania do popredia názorov cirkví, bol rúž úplne odstavený. Farbené, a najmä červené pery, sa spájali s čarodejníctvom a uctievaním Satana, výnimku v stredoveku mali len ženy ľahkých mravov.

Rúž sa do „milosti“ a na výslnie dostal pomaličky v renesančných dobách, a to hlavne kvôli Alžbete I., anglickej kráľovnej. Jej štýlom bola snehobiela pleť a výrazné červené pery. Samozrejme, v tomto období bol rúž dostupný len pre dámy z vyšších vrstiev a pre osoby vystupujúce na javisku divadla. Trvalo ďalších tristo rokov, kým sa dostal do rúk ženám s rôznym spoločenským postavením.

Prvá spoločnosť, ktorá začala komerčne produkovať rúže, bola francúzska firma Guerlain, pričom ich vyrábali z jelenieho loja, včelieho vosku a ricínového oleja. Balený bol v hodvábnom papieri. Až v roku 1915 Maurice Levy stvorila rúž vo valcovej nádobke a v roku 1923 James Bruce Mason Jr. vytvoril otočnú trubičku, akú poznáme dnes.

Netrvalo dlho a všetky významné osobnosti kozmetického a módneho sveta (Rubinstein, Arden, Lauder, Chanel) začali vyrábať a predávať svoj jedinečný rúž. Dokonca aj v čase vojny ženy nezabúdali na krásu a pery maľovali rúžmi, ktoré boli v tom čase pre nedostatok materiálu balené v plastových a papierových rúrkach.

Rúže preslávili, a dá sa povedať, že tú najlepšiu reklamu im priniesli práve hollywoodske hviezdy, ako Marilyn Monroe, Grace Kelly, Elizabeth Taylor či Audrey Hepburn. Od herečiek putoval originálny kozmetický prvok aj na kráľovský dvor, a to priamo k Alžbete II., ktorá mala svoj vlastný odtieň. V tomto prípade ide o rovnakú farbu ako bol jej korunovačný plášť.

V 80. rokoch 20. storočia sa do popredia dostávali lesky na pery, ktoré mierne poslali klasické rúže do úzadia a prežili aj prelom rokov 1999 a 2000, kedy ich spopularizovali Britney Spears aj Christina Aguilera. Dnes máme na trhu množstvo značiek a odtieňov a nik nám ich nezakazuje, chvalabohu, nosiť. O samotnej dôležitosti rúžu a lesku na pery nás presviedčajú aj nasledujúce slová, ktoré azda najlepšie vyjadrujú funkciu rúžov.

  • „Máš v očiach výraz ako James Dean, ten zasnený pohľad. A ja mám tie klasické červené pery, čo máš tak rád.“ Taylor Swift
  • „Nalejte si drink, namaľujte si rúž a dajte sa dokopy!“  Elizabeth Taylor
  • „Buďte s niekým, kto zničí váš rúž – nie vašu riasenku.“  Anonym
  • „Mám každý odtieň červeného rúžu, ktorý si len dokážete predstaviť – naozaj!“  Rita Ora
  • „Verím v manikúru, verím vo fintenie sa, verím, že si chcem vychutnať voľný čas a nosiť rúž.“ Audrey Hepburn
  • „Ak ste smutná, pridajte viac rúžu a pusťte sa do toho!“ Coco Chanel

Zdroj: stylecaster.com, stylecraze.com | Foto: pixabay.com, flckr.com