Videli ste už niekedy dreveného motýlika alebo peňaženku, ktorú chlapík vytiahol v obchode pri platení priamo pred vami? My vám prinášame rozhovor s Ctiradom Sárom, ktorý je zakladateľom netradičných, ručne robených drevených doplnkov, ktoré sú štýlovým kúskom vo vašom šatníku.

Kto je vlastne zakladateľom Bewooden?

Pred dvomi rokmi som sa rozhodol realizovať sen a založil som vlastnú značku. Vedel som však, že sám ďaleko nedôjdem. Postupne sa ku mne pridávali ľudia z rôznych odborov a svojím umením pomáhali BeWooden vytvárať. Značka vznikla predovšetkým spojením ľudí, ktorí chcú pracovať poctivo, ale zároveň sa prácou aj zabávať.

společné foto – kopie(1)

Ako vznikla myšlienka výroby drevených doplnkov?

Drevené doplnky sú stvárnením mojich vášní – dreva, módy a designu. Vyrastal som v podhorí Beskýd, v malej dedinke obklopený lesmi a prírodou. Po vyštudovaní som začal pracovať pre väčšiu firmu, avšak moja práca ma nenapĺňala. Cítil som potrebu byť ,,svojim pánom“ a mať možnosť tvoriť. Preto som sa niekoľko rokov živil ako fotograf, kým začali vznikať prvé nápady drevených doplnkov, nákresy, možné výrobné procesy. Tie som postupne s priateľmi realizoval.

Skutočne ide o netradičný doplnok, nakoľko je z dreva. Aké používate?

Drevo je nádherný a tvárny materiál. My sa snažíme jeho krásu podtrhnúť a rovnako ukázat, že z neho nemusí byť iba stôl a stolička. Každý kúsok dreva je jedinečný a má odlišnú štruktúru, ktorá rozpráva jeho príbeh. Náš zákazník si tak môže byť istý, že si zakúpi výrobok s unikátnym vzhľadom. BeWooden je aj o vzťahu k prírode. Na výrobu používame predovšetkým tvrdé dreviny, ktoré ale získavame ako nadbytočný materiál z remeselných dielní.

Výroba takýchto drevených doplnkov je predpokladáme, celkom náročná. Poviete nám o nej niečo?

Výrobou obnovujeme krásu starých remesiel. Na každom výrobku se podieľa niekoľko remeselníkov a každý detail je ručne opracovaný. Stojíme si za tým, že kvalitu ručnej práce nemožno porovnávať so strojom. Proces výroby od stolárov, cez zlatníka, brašniara a krajčírky je náročný, ale jedine tak môžeme zaručiť kvalitu, na ktorej si predovšetkým zakladáme.

Na vašom webe uvádzate, že výrobky majú doživotnú záruku. Čo to znamená?

Naše výrobky nejdú okamžite po výrobe do predaja. Každý nový druh podlieha dlhodobému testovaniu, na základe čoho odstraňujeme prípadné chyby či nedostatky. Sami výrobky najskôr vyskúšame a nosíme tak, aby bolo zaručené maximálne pohodlie, výdrž materiálu a pod. Z tohto dôvodu môžeme zaručiť, že použitím vycibreného materiálu, poctivej práce a starostlivej kontrole každého kusu, budú naše výrobky robiť radosť dlhé roky. Pokiaľ by sa však skutočne vyskytla nejaká skrytá vada, ktorá by kazila radosť z výrobku, stačí nás kontaktovať a my ho opravíme, či vymeníme za nový.

Nakoľko sú tieto doplnky z dreva, nie sú ťažké?

Drevo je veľmi ľahký a húževnatý materiál, pričom drevený motýlik mnohokrát váži menej, než klasický látkový. Výrobky sú z tvrdých drevín zaručujúcich odolnosť, ale zároveň nestráca ľahkosť a vzdušnosť. Je pre nás veľmi dôležité, aby sme vytvárali výrobky originálneho vzhľadu a vysokej kvality, ale zároveň zaručili, že nosiť naše doplnky je príjemné po celý deň.

Drevený motýlik je vhodný aj pre bežné nosenie?

Samozrejme, je určený aj pre běžné nosenie! Z drevených motýlikov ponúkame niekoľko druhov. Sviatočné, ktoré môžu byť súčasťou dôležitých životných udalostí ako svadba, promócie alebo spoločenských udalostí vyžadujúcich vysoko formálneho dress codu, napr. plesy a firemné večierky. Ponúkame však aj motýliky voľnočasové, ktoré sa dajú nosiť podľa nálady k outfitom elegantným i športovým. Môžete si vybrať motýlika pre akúkoľvek príležitosť a byť vždy štýlový.

DSC_0151

BeWooden_dámský motýlek

rosis 1

dolo-24-69

c-56

DSC_0028

BeWooden_dámksý motýlek_3

f-59

b-55

dolor-15-4

Wooden bow tie Buteo, cufflinks Sull and wallet Red Virilia

d-57

Foto: Bewooden