Ak ste ešte nepočuli alebo ste dokonca nečítali knihu autorky Denisy Martincovej, tak je čas zmeniť to! Okrem dvoch predošlých titulov jej konto vzrastá o ďalšiu a či má v rukáve schované nejaké ďalšie sa dozviete v našom krátkom rozhovore.

 

Práve si vydala novú knihu Šarlotin anjel. Dostavili sa už aj nejaké reakcie?

Mala by byť teraz na pultoch kníhkupectiev, pretože na rukopise už pracuje české vydavateľstvo a Šarlotin anjel bude aj v českom aj slovenskom jazyku. Musím povedať, že je to veľmi čarovná kniha, čo mi potvrdili aj ľudia, ktorým som ju pred odovzdaním do vydavateľstva dala prečítať, aby na nej vychytali muchy. Ale všetci sa stotožnili s jedným, že im pri čítaní behali po tele zimomriavky a keď ju dočítali, bolo im ľúto, že nemá viac strán.

Táto kniha je iná ako dve predošlé – Tajomstvo bábik a Ženy vyhnané z raja. Čím?

Veľa ľudí sa ma pýtalo či by som dokázala napísať aj niečo iné, ako bolestivé témy, ktorými som zaplnila ,,Ženy vyhnané z raja“ a ,,Tajomstvo Bábik“. Chcela som nielen im, ale hlavne sebe dokázať, že aj človek, ktorý prežil v živote veľa zlého, nie je zatrpknutý a navždy ubolený, ale trošku hĺbavejšie rozmýšľa o živote, kvôli tomu čo prežil a jeho priority a hodnoty sú tiež iné, ako mal pred tým.

Ako si sa dostala k písaniu?

Začala som zľahka. Od detstva milujem poéziu a k tomu je to len krôčik k próze. A keď v mojom živote nastal veľký zlom, bolo rozhodnuté. Treba začať odznovu, ale s tým, že využijem bolesť, ktorú som prežila na to, aby som pomohla iným. A to bol počiatočný úmysel, ktorého som sa nechcela vzdať aj keď ma veľa ľudí odrádzalo.

Autor pri písaní dáva do svojich diel niečo zo seba. Myslíš, že to autori robia vedome alebo je to len vedľajší produkt myšlienkových pochodov?

Neviem, ako to robia iní, ale u mňa je to vedomé, pretože autor alebo ak chceš spisovateľ je skoro ako exhibicionista. Odhaľuje svoje vnútro na verejnosti. Za akým účelom to robia je individuálne, ale u mňa to bola snaha pomôcť ženám, ktoré sa cítili nemilované, ubité životom, pretože dopustili, aby im niekto ublížil. Či už ako deťom alebo dospelým ženám, ale chcela som, aby pochopili, že nie sú so svojou bolesťou samé. A možno, keď sa večer pozerajú von oknom do iných okien, tak je za nimi žena, ktorá prežíva to isté.

3

Chceš svojou tvorbou niečo čitateľom odkázať? Nájdu v tvojich knihách tajný odkaz?

V knihe ,,Ženy vyhnané z raja“, som chcela odkázať všetkým egoistom, tyranom a zbabelcom, že my ženy sme silnejšie, pretože Boh nám dal silu a my sme ju pomenovali materinská láska. A tá láska k deťom, nás ženy, vždy drží nad vodou. Hlavne, aby sme videli v ich očiach, že vedia, že ich ľúbime a sme tu vždy pre ne.

V druhej knihe ,,Tajomstvo Bábik“ som sa snažila varovať všetkých rodičov pred nebezpečenstvom, ktoré ohrozuje ich deti, ak sú v ich blízkosti alebo v blízkom okolí ľudia, ktorí majú diagnózu pedofília. Pretože traumu, ktoré tieto deti pri zneužití prežijú, si so sebou nesú už celý život. A potom, potom je už na všetko neskoro, zostáva im už len naučiť sa s tým žiť. Rodičia si dennodenne kladú otázku, prečo nám dieťa nepovedalo, že mu niekto ublížil. Práve preto sa kniha volá ,,Tajomstvo Bábik“, ktorá sa bude prekladať aj do českého jazyka, pretože má úspech u čitateľov. Som im vďačná za to, že nezavrhli odo mňa takúto boľavú a ťažkú tému napriek tomu, že som niektoré scény dosť detailne opísala. Bolo to pre mňa o to ťažšie, že som nechcela sklamať dôveru ženy, ktorá mi zverila rodinné tajomstvo, ktoré ukrývali veľa rokov.

V tretej knihe som ukryla najdôležitejší odkaz, „nezabudnime, prečo sme ľuďmi,“ pretože mám neustále pocit, že sa z nás pomaly začína vytrácať ľudskosť a človečina.

Plánuješ ďalšiu knihu alebo si chceš dať na chvíľu pauzu?

Žiadna pauza. Milujem tie úniky z reality, kde si vytvorím svoj svet, z ktorého sa môžem kedykoľvek vrátiť, aby som sa uistila, že som šťastná žena, pretože mám všetko, čo k životu potrebujem. Milujúce deti, skvelú mamu, sestru, fantastické priateľstvá a nevyhasínajúcu túžbu písať. Nasledujúca kniha sa volá ,,Klára a jej cesta do kúzelného sveta“.

Takže šup-šup do kníhkupectiev na novú knihu. Už teraz sa tešíme nielen na novinku ,,Šarlotin anjel“, ale aj na tú ďalšiu… a ďalšiu… a ďalšiu. Prajeme teda, aby slečna múza bola vždy poruke. ☺

Autor: DNA | Foto: hdwallpapers.com, Denisa Martincová