Je mladá, príjemná a ambiciózna. So Sandrou sme sa stretli v Bratislave, aby nám predstavila svoj produkt, ktorý sa na slovenskom trhu objavil v priebehu minulého roka. Tak, ako zaujal širokú verejnosť, tak zaujal aj nás, a preto vám prinášame rozhovor s touto inšpirujúcou osobou, ktorá zo dňa na deň opustila prácu a začala sa venovať „Poponu“. 

Sandra, mohla by si, prosím ťa, predstaviť našim čitateľom váš produkt?

Náš produkt sa volá Popono – podložka pod notebook, čo vlastne ukrýva aj samotný názov. Skladá sa z vankúša a dosky, pričom mäkkou časťou si prikladáme podložku na kolená a na dosku položíme notebook alebo čokoľvek iné.

Všimla som si, že v ponuke nemáte iba univerzálnu veľkosť, ale ponúkate S a M ako oblečenie.

Áno, skutočne ponúkame dva varianty. V podstate záleží od notebooku, záujmu o využívanie myši, niekto si tu rád niečo zapíše, položí pero, zápisník, kávu. Preto ponúkame tieto dve veľkosti a každý sa môže rozhodnúť, čo mu vyhovuje.

Čiže, naše čitateľky môžu Popono využívať aj na lakovanie nechtov, krájanie cibule.. Načo ho využívaš ty?

Áno, presne tak, ja ho rovnako používam pri lakovaní nechtov v posteli, keďže tam mám lepšie svetlo, tiež sme s ním boli stanovať a využili ho ako kempingový stolík, takže určite je možností veľa.

Na vašom predajnom mieste momentálne ponúkate 8 motívov (jednofarebné, pásikavé a farebné). Plánujete v budúcnosti ponuku rozšíriť o vzory, prípadne, ak má niekto záujem o úplne odlišné prevedenie, dá sa s vami dohodnúť?

Určite áno, momentálne tu máme také difoltné kombinácie, vlastne látka – doska. Uvádzame však, že ak si chce niekto vymyslieť nejakú inú kombináciu, samozrejme, veď 100 ľudí 100 chutí, vieme spojiť akúkoľvek z látok s akoukoľvek farbou dosky, teda, ak ju máme v zásobe. Do budúcna však budeme určite rozširovať a obmieňať druhy motívov.

 

S2

Koho napadlo dať dokopy látku a drevo?

Predtým, ako sme začali predávať Popono, som mala internetový obchod, kde sme podobné podložky dovážali zo zahraničia. Potom však nastal určitý problém s dodávateľom ohľadom dovozu, tak sme si povedali, že prečo nespraviť niečo obdobné, ale slovenské a podľa našich predstáv. Tým pádom sa nám otvorili aj možnosti voľby koncepcie a výberu materiálu, akého chceme podľa seba.

Takže predpokladám, že v škole si bola technický typ

Neviem, či to môžem až takto povedať, ale klinec do steny pribiť viem.

Akým spôsobom Popono vytvárate? Či si to necháš ako výrobné tajomstvo?

Nejde o žiadne tajomstvo, nakoľko som už pár fotiek ohľadom výroby zdieľala aj na svojom Instagrame. Látka sa pripája k drevu, podľa môjho zaradenia – technickou sponkovačkou, takže ide o úplne bežnú vec.

Čím je vyplnené?

Zdravotne nezávadnými polystyrénovým mikroguličkami.

s1

Keď si naše čitateľky zakúpia Popono, akým spôsobom majú postupovať pri údržbe?

Vzhľadom na to, že momentálne nie je vankúš od dosky odnímateľný, treba si dávať pri používaní pozor. Do budúcna však určite chystáme aj alternatívu, kedy sa bude dať vyprať, zatiaľ sa dá doska klasicky utrieť nejakou vlhkou handrou a vankúš kefou na textil.

A čo vzduch? Neprehrieva sa počítač tým, že zdola sála teplo?

Princíp je v podstate založený na tom, že každý počítač, ktorý by mal mať „malé nožičky“, je položený na rovnom povrchu. Tým vzniká medzi pc a doskou medzera, kde vzduch prirodzene cirkuluje. Vankúš je v tomto prípade doplnkom na to, aby bolo používateľovi pohodlne pri jeho využívaní na kolenách.

Dozvedeli sme sa, že nápad „niečo“ tvoriť vznikol priamo u vás doma s tvojou mamou a krstnou.

Mama a krstná mi pomáhajú popri zamestnaní, ja sa produktu venujem na full time, alebo sa aspoň snažím. Začiatkom jesene som prišla pomáhať ohľadom jedného projektu do Connectu v Bratislave a dala som sa tu do reči s Vacom, ktorý ma namotivoval k výrobe podložiek.

Čiže to bol jeho nápad alebo ste s ním prišli vy?

Nápad bol náš, avšak on ma do toho „hecol“. V celej veci som sa nevedela posunúť, mala som klasické otázky ako kde to vyrobím, kde zoženiem drevo, čím to vyplním. Vtedy mi povedal, že ak vyrobím prototyp, pomôže mi. S návrhom som prišla domov, kedy sa toho chytila moja mama a oslovila stolársku dielňu. Za dva dni sme mali doma prvú dosku a do týždňa sme mali kompletný prototyp v obývačke na kolenách.

Čo robí mama a krstná?

Mamina robí administratívnu prácu a krstná je vyučená krajčírka, avšak v pracovnej oblasti sa venuje niečomu úplne odlišnému.

Chystáte sa do vašej ženskej rodinnej firmy prizvať aj nejakých mužských rodinných príslušníkov? Strýko poštár, bratranec kuriér?

Momentálne nemáme veľa mužských rodinných príslušníkov k dispozícii, no mamin priateľ nám pomáha podľa svojich možností. Napríklad, cez víkend nám došli nite, sadol do auta a išiel ich kúpiť.

Takže tie kuriérske služby fungujú!

Áno, v podstate áno

Kde sa dá Popono momentálne zakúpiť?

Momentálne sa dá Popono zakúpiť na Sashe.sk

Chystáte sa s predajom aj do nejakých kamenných pobočiek?

V budúcnosti pravdepodobne áno, ale tak ďaleko ešte nie sme. Momentálne sa snažíme hlavne dostať sa do povedomia ľudí a spustiť našu webovú stránku.

Na Instagrame sme si všimli, že máš psa. Pomáha s produkciou Popona?

My sme taká psíčkarská komunita. Mám vlčiaka, volá sa Gora a okrem zavadzania sa na všetkom aktívne zúčastňujú jej chlpy :)

s3

Čo robí Sandra, keď nedáva dokopy podložky?

Keď nedávam dokopy podložky, tak dávam interview :) Venujem sa Gore, snažím sa aj aktívne hýbať, rovnako sa stretávať s ľuďmi, s kamarátmi, čítať alebo pozerám seriály.

Chystáte aj nejaké ďalšie projekty do budúcna, napr. pelechy pre psov a pod.

Momentálne sa snažíme zefektívniť najmä Popono a do budúcnosti nevylučujeme ani rozšírenie našej ponuky. Teraz by sme chceli osloviť najmä bussiness segment a dodávať tieto podložky do hotelov, kaviarní alebo veľkým firmám pre zamestnancov.

Ak by si to mala zosumarizovať, máte väčší odbyt od žien alebo si podložky zakupujú aj muži?

Tým, že sú aktuálne na Sashe, ktorú navštevujú z väčšej miery ženy, odbyt ide najmä od nich. Ale mali sme aj nejaké objednávky od mužov.

Ak sa nemýlim, nejakú kolekciu ste mali aj vypredanú.

Áno, pred Vianocami sme boli úplne vypredaní.

s2

Aké panujú vo vašej firme vzťahy? Objavuje sa ponorka, keď spolu žijete a teraz aj pracujete na rovnakom projekte?

Ponorku nemáme, myslím si, že máme skvelé vzťahy :)

Nehádate sa trebárs ráno o kúpeľňu?

Nie, všetko zatiaľ vychádza ako má, všetko je v pohode :)

s4

Foto: archív Sandra